Monika Hanigovská Magazín

Slováci majú za oknami DIVOČINU: Sú „ušaté“ dravce hrozbou pre domácich miláčikov?

Za oknami sa toho odohráva viac, ako si niektorí z nás vôbec uvedomujú. Stačí sa lepšie zapozerať, a možno sa aj vám pošťastí uvidieť „ušaté“ nádhery.

Ilustračný obrázok k článku Slováci majú za oknami DIVOČINU: Sú „ušaté“ dravce hrozbou pre domácich miláčikov?
10
Galéria

Mnohí z nás si obľúbili turistiku a sledovanie slovenskej prírody. No ako informuje mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, ľudia nemusia chodiť za prírodou ďaleko. Kúsok divočiny sa ukrýva aj priamo v mestách.

„Málokto vie, že aj na Slovensku môžeme v zastavaných územiach nájsť miesta, kde cez deň na stromoch odpočívajú desiatky sov,“ prezrádza organizácia na webe dravce.sk a zároveň pripomína, že tieto miesta jej členovia mapujú, pričom im v tom pomáha aj verejnosť.

Majstri v maskovaní

Je to práve myšiarka ušatá, ktorej prítomnosť si môžete vychutnať doslova za vašimi oknami. Táto sova ihneď upúta zjavom, no aby ste ju zbadali, musíte sa dobre zapozerať. „Na hlave jej výrazne odstávajú pierka, ktoré pripomínajú uši. Dokonca, mnoho ľudí si myslí, že to uši skutočne sú. Svojím sfarbením pripomína kôru stromu, preto myšiarky v korunách stromov často splývajú s prostredím,“ opisuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Na akých miestach ich nájdete

Operence nájdete od jesene do jari na spoločných zimoviskách. „Najčastejšie ide o skupiny ihličnatých stromov alebo tují, ktoré rastú v okolí kostolov, škôl, na cintorínoch, v parkoch, či rodinných záhradách. Prítomnosť myšiarok nám prezradí trus a vývržky popadané pod stromami. Vývržky sú zvyšky potravy, ako kosti, srsť a perie, ktoré myšiarky nestrávili a tak ich pravidelne vyvrhujú. Keď sa zadívame do koruny stromov, môže sa nám pošťastiť, že uvidíme naraz desiatky sov. Cez deň myšiarky odpočívajú ukryté v korunách stromov a so západom slnka odlietajú loviť.“ informuje Veselovský.

Najpočetnejšie zimoviská na Slovensku boli nájdené v nížinných oblastiach. „Lokality s 50 a viac sovami boli v minulosti napríklad v Trebišove, Kolárove, Nitre a Norovciach,“ prezrádzajú ochranári.

Ublížia domácim miláčikom?

Obávate sa, že by myšiarka mohla napadnúť vášho domáceho miláčika? Robíte si zbytočné starosti. „Tým, že myšiarky zimujú aj v centre miest a na sídliskách, často dostávame otázky, či myšiarky môžu ublížiť spoločenským zvieratám. Myšiarky korisť prehĺtajú v celku, takže o zvieratá väčšie ako potkan nemajú záujem. Ľudia sa nemusia obávať, že by ublížili ich domácim miláčikom,“ prezrádza ďalej Veselovský na dravce.sk.

Okrem zážitku môžete pomôcť

Ako sme vás už informovali, ochranári mapujú ich zimoviská a do tejto aktivity zapájajú aj širokú verejnosť. V prípade, ak ste ich spozorovali, ohláste sa prostredníctvom mailovej adresy mysiarky@dravce.sk.

„Ideálne je, keď k názvu lokality doplnia aj orientačný počet zimujúcich myšiarok a urobia dokumentačnú fotku stromov, na ktorých sovy zvyknú oddychovať. Je dôležité, aby lokalitu fotografovali,“ vraví Veselovský a zároveň pripomína, aby ich pozorovatelia sledovali z dostatočnej vzdialenosti.

Je totiž dôležité, aby ste ich zbytočne nevyplašili. „Tak, ako aj iné druhy, myšiarky potrebujú počas zimy šetriť energiu,“ vysvetľujú na záver ochranári.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

FOTO: Myšiarka ušatá
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM