Ilustračný obrázok k článku TÍTO Slováci naberú smer Tokio: Na letnú olympiádu vyšleme najmenšiu výpravu v histórii!
Zdroj: TASR/AP

TÍTO Slováci naberú smer Tokio: Na letnú olympiádu vyšleme najmenšiu výpravu v histórii!

Zatiaľ ich nie je ani štyridsať! Reč je o počte športovcov, ktorí budú hájiť slovenské farby na blížiacich sa Letných olympijských hrách v japonskom Tokiu.

han Šport
han Šport

TÍTO Slováci naberú smer Tokio: Na letnú olympiádu vyšleme najmenšiu výpravu v histórii!

Zatiaľ ich nie je ani štyridsať! Reč je o počte športovcov, ktorí budú hájiť slovenské farby na blížiacich sa Letných olympijských hrách v japonskom Tokiu.

Ilustračný obrázok k článku TÍTO Slováci naberú smer Tokio: Na letnú olympiádu vyšleme najmenšiu výpravu v histórii!
Zdroj: TASR/AP

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) vo štvrtok na svojom 59. valnom zhromaždení schválil zloženie výpravy na Hry XXXII. olympiády Tokio 2020 (23. júla – 8. augusta).

Plénum jednomyseľne schválilo nomináciu 39 športovcov, z toho účasť piatich atlétov na základe rebríčkov má v priebehu štvrtka potvrdiť Svetová atletika (WA). Ďalší športovci môžu pribudnúť na základe dodatočných miesteniek.

VZ SOŠV poverilo výkonný výbor rozhodnúť o akceptácii prípadných dodatočne pridelených miesteniek a taktiež o zmenách v nominácii členov výpravy, ktoré môžu nastať po jej schválení z dôvodu nepredvídateľných okolností, informoval olympic.sk. Pribudnúť by mohol ešte niekto z atlétov, plavcov, prípadne triatlonista či horský cyklista.

Slovensko však do Tokia s veľkou pravdepodobnosťou aj tak vyšle najmenšiu výpravu v histórii. Tú povedie športový riaditeľ SOŠV Roman Buček.

Klesajúce počty

Počet Slovákov pod piatimi „letnými“ kruhmi má už dlhodobo klesajúcu tendenciu. Na prvých hrách v ére samostatnosti v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole.

V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola doteraz historicky najmenšia výprava. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro súťažilo 51 slovenských športovcov.

Ďalšie aktuálne témy

V Tokiu budú mať najväčšie zastúpenie atléti, ktorých je v schválenej nominácii deväť a ešte by mohli pribudnúť ďalší. Účasť piatich na základe rebríčkov má v priebehu štvrtka potvrdiť Svetová atletika.

Najväčšie želiezko v ohni je chodec Matej Tóth, ktorý bude na 50 km trati obhajovať zlatú medailu z Ria. Atletické súťaže odštartujú v piatok 30. júla a potrvajú do 8. augusta.

Aj so Saganom

V Tokiu sa predstavia siedmi športoví strelci, piati rýchlostní kanoisti a medailové ambície majú aj štyria vodní slalomári. Tri miestenky si vybojovali stolní tenisti, mix Ľubomír Pištej a Barbora Balážová, ktorí získali striebro na uplynulých ME, sa chcú pobiť o cenné kovy. Tri miestenky majú aj tenisti, v cestnej cyklistike budú reprezentovať Slovensko bratia Peter a Juraj Saganovci. Po jednej miestenke získali bedminton, box, golf, lukostreľba, športová gymnastika a zápasenie. Vo voľnom štýle do 86 kg sa predstaví Boris Makojev.

Valné zhromaždenie vo štvrtok schválilo aj disciplinárnu komisiu SOŠV do Tokia v zložení: Anton Siekel (prezident SOŠV), Jozef Liba (generálny sekretár SOŠV), Danka Barteková (zástupkyňa športovcov), Roman Buček (vedúci výpravy) a Andrej Wiebauer (zástupca trénerov).

Čo sa deje na Slovensku?

Športovci:

atletika (9): Matej Tóth, Michal Morvay (obaja chôdza na 50 km), Marcel Lomnický (hod kladivom), Emma Zapletalová (400 m prek.), Ján Volko (100 m a 200 m*), Martina Hrašnová* (hod kladivom), Miroslav Úradník* (chôdza na 20 km), Mária Katerinka Czaková* (chôdza na 20 km), Gabriela Gajanová* (800 m)

Poznámka: Športovci označení * sú v kvalifikačnom rebríčku k 30. júnu na postupových miestach

športová streľba (7): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap M aj mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška M, ľubovoľná malokalibrovka 3×40 M), Zuzana Rehák Štefečeková, Jana Špotáková (obaja trap Ž aj mix trap), Danka Barteková (skeet Ž)

rýchlostná kanoistika (5): Peter Gelle (K1 M 1000 m), Samuel Baláž, Adam Botek (obaja K2 M na 1000 m a K4 M na 500 m), Denis Myšák, Erik Vlček (obaja K4 M na 500 m)

vodný slalom (4): Jakub Grigar (K1 M), Matej Beňuš (C1 M), Eliška Mintálová (K1 Ž), Monika Škáchová (C1 Ž)

stolný tenis (3): Wang Jang (dvojhra M), Ľubomír Pištej (miešaná štvorhra), Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra)

tenis (3): Norbert Gombos (dvojhra M), Filip Polášek, Lukáš Klein (štvorhra M)

cestná cyklistika (2): Peter Sagan (preteky s hromadným štartom M), Juraj Sagan (preteky s hromadným štartom M, časovka M)

bedminton (1): Martina Repiská (dvojhra Ž)

box (1): Andrej Csemez (do 75 kg M)

golf (1): Rory Sabbatini (jednotlivci M)

lukostreľba (1): Denisa Baránková (olympijský luk Ž)

športová gymnastika (1): Barbora Mokošová (viacboj Ž)

zápasenie – voľný štýl (1): Boris Makojev (do 86 kg M)

FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Niečo z tém, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín