Aktualizované han Šport

Fanúšikovia športu, TEŠTE SA: Od zajtra vás pustia do HĽADÍSK! Čo všetko musíte splniť?

Konečne! Od utorka 27. apríla sa budú môcť vrátiť na tribúny fanúšikovia v zápasoch profesionálnych súťaží v piatich športových odvetviach.

Ilustračný obrázok k článku Fanúšikovia športu, TEŠTE SA: Od zajtra vás pustia do HĽADÍSK! Čo všetko musíte splniť?
Zdroj: TASR

Počet divákov nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, maximálne sa do hál a na štadióny môže pustiť 2 000 fanúšikov v exteriéri a 1 000 v interiéri. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí.

Ktoré športy?

Návrat divákov sa dotýka aj hokejovej Tipos extraligy či futbalovej Fortuna ligy. Pre fanúšikov na štadiónoch budú platiť prísne nastavené protiepidemické opatrenia. Ako uvádza ÚVZ, zápasy môžu v dejisku sledovať iba diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu, nie starším ako 36 hodín a zároveň s výsledkom antigénového testu nie starším ako 12 hodín. Diváci budú musieť sedieť v každom druhom rade, fanúšikovia hostí majú zákaz vstupu na podujatie.

Treba testy

K umožneniu konania podujatí za prítomnosti obecenstva pristúpili odborné konzílium a Úrad verejného zdravotníctva SR v rámci pilotného projektu bezpečného prevádzkovania hromadných podujatí počas pandémie, ktoré sa javia ako rizikové. „Naším spoločným cieľom je overiť si v praxi efektivitu nastavených podmienok a použitia rôznych druhov testov vo vzťahu k riziku šírenia COVID-19 na hromadných podujatiach,“ uvádza sa v stanovisku odborného konzília a ÚVZ SR.

Pilotný projekt

Spúšťačom tohto kroku bola iniciatíva Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ktorý spolu s ÚVZ SR a konzíliom odborníkov pripravil pilotný projekt „Návrat fanúšikov“.

Hlavným motívom iniciatívy bola účasť fanúšikov na finálových súbojoch Kaufland play off Tipos extraligy medzi Zvolenom a Popradom. SZĽH na projekte intenzívne pracoval niekoľko týždňov.

„Sme veľmi radi, že iniciatíva, ktorú sme realizovali v kooperácii s vedcami a členmi konzília odborníkov, podnietila Úrad verejného zdravotníctva k povoleniu účasti divákov na hromadných podujatiach aj v ďalších športoch či odvetviach. V našom projekte budeme pokračovať tak, ako sme navrhli, aby sme si vedeli vyhodnotiť efektivitu a vykonateľnosť testovania pred hromadným podujatím a na základe výsledkov pripraviť plán účasti divákov na hokejových zápasoch v rôznych pandemických fázach v budúcnosti,“ uviedol v tlačovej správe prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Niečo viac z tém, ktoré hýbu Slovenskom

Divákov čaká tortúra

V súvislosti s projektom „Návrat fanúšika“ bude musieť organizátor podujatia, teda HKM Zvolen alebo HK Poprad, zakaždým spracovať údaje pre Slovenskú akadémiu vied.

Diváci si účasť na podujatí budú môcť zarezervovať registráciou a vypísaním dotazníka v príslušnej ticketingovej spoločnosti. Do sídla klubu si následne prídu prevziať vstupenku s balíčkom kloktacieho PCR testu, ktorý zrealizujú a dopravia k vyhodnoteniu na vopred určené miesto. V deň konania zápasu ešte musí každý potenciálny účastník absolvovať antigénový test v mobilnom odberovom mieste.

Ak bude mať oba výsledky testov negatívne, môže prísť na štadión. Ak jeden z testov vyjde pozitívny, divák sa na podujatí nesmie zúčastniť a ďalej sa musí riadiť aktuálnou vyhláškou ÚVZ. Jeho neprenosná online vstupenka bude zablokovaná. Všetci účastníci podujatia absolvujú na ôsmy deň od konania podujatia aj kontrolný PCR test.

Dôležití fanúšikovia

Tento krok ocenila aj Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK).

„Fanúšikovia sú pre profesionálny hokej veľmi dôležití. Ako sme už avizovali pred začiatkom play off, ich postupný návrat na tribúny bol pre nás prioritou. Už viac týždňov zástupcovia profesionálneho športu intenzívne komunikovali s predstaviteľmi príslušných inštitúcií. Tešíme sa, že si zainteresovaní vypočuli všetky argumenty a v zlepšujúcej sa pandemickej situácii povolili aj účasť divákov na športových podujatiach. Pre finalistov Kaufland play off Tipos extraligy je to nový impulz,“ uviedla riaditeľka APHK Aneta Büdiová.

„Naďalej však apelujeme na fanúšikov, aby dodržiavali všetky opatrenia, keďže boj s koronavírusom sme ešte nevyhrali. V APHK veríme, že kluby napokon dostanú aj kompenzácie za výpadky zo vstupného, ktoré boli v tejto sezóne citeľné. Súťažný ročník sa odohral len vďaka veľkej obetavosti majiteľov klubov a partnerov,“ poznamenala Büdiová.

Prakticky nesplniteľné?

Návrat fanúšikov na tribúny uvítal aj Slovenský futbalový zväz (SFZ).

„Sme radi, že fanúšikovia sa môžu vrátiť na štadióny, je to dobrá správa. Futbal sa hrá pre ľudí a tí už na tribúnach veľmi chýbali. V najbližších hodinách sa budeme touto vyhláškou zaoberať a fanúšikov budeme o podrobnostiach informovať prostredníctvom nášho webového sídla,“ povedala pre futbalsfz.sk hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Monika Jurigová.

„Sme veľmi radi, že diváci sa môžu vrátiť na tribúny basketbalových hál, aj keď v obmedzenom počte, s tým sa samozrejme počítalo,“ povedal generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie Andrej Kuffa.

„Myslím si, že podmienka 36-hodinového PCR testu a zároveň 12-hodinového antigénového testu, bez dotácie štátu na PCR testy športovým fanúšikom, je prakticky nesplniteľná. Jeden basketbalový zápas by namiesto 5 eur stál 75 eur. 99 percent si to nebude môcť dovoliť, keďže už rok nám prebieha určitá finančná a hospodárska kríza. Tiež je veľmi nešťastné, že nie je výnimka pre zaočkovaných, aby sa mohli zúčastniť na týchto podujatiach. Ako všetci dobre vieme, na Slovensku je už viac ako milión ľudí zaočkovaných aspoň jednou dávkou. Okrem toho, že sa nemusia každý týždeň testovať a sú chránení pred covidom, tak nemajú z toho žiadne ďalšie benefity,“ spomenul Kuffa.

„Nie som si istý, ako basketbalové kluby, ktoré sú vo finančných problémoch, by vedeli dostať divákov na tribúny, pokiaľ si diváci sami nezaplatia PCR test,“ poznamenal

Udalosti na Slovensku

Čo sa musí dodržať?

 • ohlásiť ho najneskôr 48 hodín miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a uviesť presné miesto a čas konania
 • zúčastniť sa budú môcť len diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu nie starším ako 36 hodín a zároveň antigénovým testom nie starším ako 12 hodín
 • počet divákov nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, zároveň počet divákov môže byť maximálne 2000 v exteriéri a 1000 v interiéri, pričom organizátor musí vedieť preukázať počet prítomných osôb
 • organizátor musí viesť evidenciu divákov, a to meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt; po uplynutí 30 dní je povinný tieto údaje zničiť
 • organizátor je povinný zabezpečiť prítomnosť divákov len z domáceho tímu, pričom musia sedieť v každom druhom rade
 • pri príchode a odchode musia diváci dodržiavať dvojmetrové odstupy s výnimkou členov spoločnej domácnosti
 • pri vstupe bude povinnosť zabezpečiť dezinfekciu rúk, hygienické zariadenia musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami
 • po celý čas podujatia je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty (respirátor v interiéri, rúško či respirátor v exteriéri); nebude dovolené konzumovať jedlá ani nápoje
 • organizátori musia zabezpečiť dostatočný počet ľudí, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie opatrení
 • v prípade interiérových podujatí treba zabezpečiť dôkladné vetranie
 • na všetky vstupy umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať protiepidemické opatrenia

Zoznam súťaží, ktorých sa zmeny týkajú:

hokej: TIPOS extraliga (hokej – muži), ICE HOCKEY LEAGUE (hokej – muži), Slovenská hokejová liga (hokej – muži)

futbal: FORTUNA Liga (futbal – muži), II. futbalová liga (futbal – muži)

hádzaná: Niké Handball Extraliga (hádzaná – muži), MOL Liga (hádzaná – ženy)

volejbal: Extraliga muži (volejbal), Extraliga ženy (volejbal)

basketbal: Niké Slovenská basketbalová liga (basketbal – muži), Niké Extraliga žien (basketbal – ženy)

Ostatné športové podujatia, ktoré sa môžu konať za podmienok stanovených vo vyhláške, bude nutné naďalej organizovať bez obecenstva.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zaujmú vás aj tieto články zo zahraničia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM