Martin Sýkora Správy Rôzne

Horskí záchranári prvýkrát v histórii počas ostrého zásahu použil novinku!

Záchranná akcia pri páde lavíny (19.2.) priniesla novinku. Na Slovensku sa prvýkrát v histórii počas ostrého zásahu v horách použil pri záchrane ľudského života Autopulse.

Ilustračný obrázok k článku Horskí záchranári prvýkrát v histórii počas ostrého zásahu použil novinku!
Foto: Jozef Milan

Včera (18.2.) v dopoludňajších hodinách spadla lavína vo Vysokých Tatrách, ktorá zasypala dve osoby. Muž (†35) pád lavíny žiaľ neprežil, mladá žena (30) bojovala o život a letecky bola transportovaná do Košíc.

Novinka, ktorá zachráni život

„Na Slovensku sa prvýkrát v histórii počas ostrého zásahu v horách použil pri záchrane ľudského života Autopulse. Je to špeciálne zariadenie, ktoré dokáže počas resuscitácie automaticky mechanicky stláčať hrudník pacienta aj v mimoriadnych situáciách, alebo extrémnom prostredí, kde za normálnych okolností nie je možné resuscitáciu vykonať manuálne dlhodobo,“ informovali horskí záchranári na svojej webovej stránke.

„Horská záchranná služba (HZS) disponuje týmito zariadeniami od konca roka 2017, a to v rámci skvalitňovania zdravotnej starostlivosti v horách, čím sa v tomto smere radí medzi svetovú špičku,“ uviedol šéf Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.

Pacient, ktorý je hlboko podchladený nemusí javiť známky života, napriek tomu má za určitých priaznivých okolností šancu na prežitie. Počas transportu si stav hlboko podchladenej pacientky vyžadoval nepretržitú mechanickú resuscitačnú podporu, bez tohto zariadenia by takýto transport nebol realizovateľný. Za podpory Autopulsu tak mohla byť žena letecky transportovaná do špecializovaného centra Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach za účelom napojenia na tzv. ECMO. ECMO je zariadenie, ktoré je schopné mechanicky zabezpečiť mimotelový obeh, okysličenie krvi a zohrievanie pacienta.

Neoceniteľná hodnota

Pred zimným obdobím HZS iniciovala stretnutia so zástupcami zložiek Integrovaného záchranného systému a VÚSCH v Košiciach, kde sa vytvoril algoritmus postupu pre takéto prípady. „Pevne veríme, že v budúcnosti sa vďaka tomuto prístroju a vďaka následnej starostlivosti zvýšia šance na záchranu hlboko podchladených osôb a osôb zasypaných lavínou. Takéto reálne prípady nás jednoznačne utvrdzujú v tom, že množstvo energie investovanej do získavania najnovších poznatkov v oblasti horskej urgentnej medicíny a špičkového materiálno-technického vybavenia majú pri záchrane života neoceniteľný význam,“ dodal Janiga.

Foto: Ilustračné

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM