Ilustračný obrázok k článku Hypotéky prerazili dno! Také lacné ešte neboli. Oplatí sa zadĺžiť?
Zdroj: TASR/DPA

Hypotéky prerazili dno! Také lacné ešte neboli. Oplatí sa zadĺžiť?

Toto je skvelá správa pre každého, kto chce financovať svoje nové bývanie. Priemerná cena hypoték na slovenskom trhu je menej ako jedno percento.

MI Ako ušetriť
MI Ako ušetriť

Hypotéky prerazili dno! Také lacné ešte neboli. Oplatí sa zadĺžiť?

Toto je skvelá správa pre každého, kto chce financovať svoje nové bývanie. Priemerná cena hypoték na slovenskom trhu je menej ako jedno percento.

Ilustračný obrázok k článku Hypotéky prerazili dno! Také lacné ešte neboli. Oplatí sa zadĺžiť?
Zdroj: TASR/DPA

Veľké zlacňovanie hypoték sa začalo už minulý rok a január prekonal v tomto smere všetky očakávania. Peniaze na bývanie môžete na Slovensku získať takmer najlacnejšie v Európskej únii. Oplatí sa však v kríze vziať si na krk taký veľký finančný záväzok?

Historické minimum

Portál Denník E uvádza, že lacnejšie hypotéky ako na Slovensku sú momentálne v rámci EÚ už len v Portugalsku.

„V novembri si ľudia na Slovensku brali hypotéky v priemere za 0,97 percenta. Priemerná cena klesla pod hranicu jedného percenta prvý raz v histórii,“ uvádza Denník E.

Po dlhých rokoch sťažností, že ľudia na Slovensku platia za tento finančný produkt takmer najviac spomedzi európskych krajín, sa karta konečne obrátila. Slovensko je na tom ešte lepšie ako susedia.

„V Česku si ľudia na bývanie požičiavajú v priemere za 2,14 %, v Maďarsku za 4,13 %. V Poľsku to vlani v júli bolo viac ako tri percentá,“ uvádza portál.

Znie to teda ako jasná vec – ak ide o hypotéku, platí teraz alebo nikdy! Zhoduje sa na tom väčšina finančných expertov a hypotekárnych poradcov. Úroky už nemajú kam klesať, pretože banky sú na minime svojej ziskovosti.

Na trhu sa dajú nájsť aj naozaj extrémne nízke ceny hypoték s úrokom nižším ako pol percenta. Dokazuje to prehľad akciových ponúk na portáli financnahitpa­rada.sk.

„Hypotéka sa v tejto chvíli javí pragmaticky, nakoľko je tu riziko nárastu úrokov, ak človek bude otáľať,“ potvrdzuje aj poradenská spoločnosť Trinity Finance.

Radšej s chladnou hlavou

Predstava hypotéky so sadzbou menej ako pol percenta je nepochybne lákavá. Ale pri finančných rozhodnutiach je vždy dobré zachovať si chladnú hlavu.

V prvom rade sa nenechajte zlákať na prvú a mimoriadne výhodnú ponuku. Ak si preštudujete podmienky hypotéky, rýchlo zistíte, že banka poskytne tú najnižšiu cenu len vybraným klientom s vysokou bonitou.

Preto je dôležité si vždy nechať vypracovať ponuku od viacerých bánk. Až vtedy človek dostane naozaj reálnu predstavu o tom, čo má na výber. Pamätajte, že tie najnižšie úrokové sadzby poskytuje banka len pri fixácii na jeden až tri roky.

Po uplynutí doby fixácie sa vám ľahko môže stať, že vám banka ponúkne oveľa vyššie úročenie ako zvyšok konkurencie na trhu.

Vždy síce máte možnosť si hypotéku preniesť inam, ale nie je to práve zábavná činnosť. Preto je vo všeobecnosti lepšie orientovať sa na zlatú strednú cestu a stabilitu overených finančných domov.

Vezmite si kalkulačku

Mimoriadne dobre si prepočítajte aj všetky ďalšie podmienky spojené s poskytnutím novej hypotéky. Veľmi často môžete naraziť na rôzne vysoké poplatky za poskytnutie hypotéky, kataster, znalecké ohodnotenie nehnuteľnosti či spracovanie žiadosti.

Mnohé banky podmieňujú poskytnutie hypotéky aj otvorením bežného účtu, ktorý môže byť oveľa drahší ako v inej banke. Vaše mesačné náklady môže zdvihnúť aj poistenie kupovanej nehnuteľnosti, či schopnosti splácať úver, hoci o tento produkt nemáte záujem.

Nikdy neviete, či sa vaša finančná situácia v nasledujúcich rokoch nezlepší a možno budete chcieť svoj záväzok v banke splácať rýchlejšie. Preto si na začiatku dobre skontrolujte, akými poplatkami banka zaťažuje mimoriadne splátky mimo výročia fixácie.

Rôznych úskalí pri výbere hypotéky je viac ako dosť a jasne ukazujú, že výška úrokovej sadzby nie je jediné kritérium, ktoré musíte zvažovať.

Najdôležitejší faktor vo vašom rozhodovaní o novom dlhoročnom záväzku sú však vaše osobné finančné vyhliadky. To platí najmä v neistých časoch koronakrízy.

„Pri dlhodobých úveroch je potrebné kalkulovať s budúcnosťou a so svojou schopnosťou splácať hypotéku aj o pár mesiacov až rokov. Strata zamestnania a stabilného príjmu vie urobiť škrt cez bonitu človeka,“ uvádza Trinity Finance.

Národná banka Slovenska už minulý rok vo svojej správe varovala, že slovenské domácnosti sa zadlžujú takmer najrýchlejšie v EÚ a nemajú vytvorený dostatočný finančný vankúš na zlé časy, čo je veľké riziko.

Kedy refinancovať

Ak ste už uviazli v pasci nevýhodnej hypotéky, teraz je rozhodne dobrá príležitosť na refinancovanie. Tento krok sa oplatí najmä dlžníkom s najdlhšími splatnosťami. Ak vám zostáva do konca splátok len pár rokov, je to menej výhodné.

„Kto má úver s úrokovou sadzbou nad 4,5 % a splatnosťou 30 rokov, tak pri refinancovaní úverom so sadzbou zníženou na 1,5 % dokáže znížiť svoju splátku až o tretinu,“ uvádza portál finančnáhitpa­ráda.sk.

Článok vznikol v spolupráci s mobilným operátorom 4ka

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín