Monika Hanigovská Zo Slovenska

Unavená odchádzajúca sestra: Štát na nás kašle. Chcú nás udržať? Mám riešenie!

Zdravotná sestrička zo Slovenska nie je jediná, ktorá odchádza! Napriek tomu spísala akýsi manuál našej záchrany. Mohol by nás ušetriť od bolestivého odchodu odborníkov a zlepšiť podmienky v nemocniciach.

Ilustračný obrázok k článku Unavená odchádzajúca sestra: Štát na nás kašle. Chcú nás udržať? Mám riešenie!
Zdroj: TASR/AP

Je unavená, vyčerpaná, sklamaná. Skúsená slovenská zdravotná sestrička odchádza po 15 rokoch z istej nemocnice. No nie je jediná!

„Mohla by som napísať siahodlhý status o tom, ako tento štát zlyhal pri riadení pandémie. Ako tento štát roky kašle na systémovú zmenu, ktorá by zachránila zdravotníctvo.“ Ona toho však povedala oveľa viac.

Necítia podporu

Zdravotná sestrička svoju prácu milovala a dávala zo seba to najlepšie. To však nestačilo.

„Aj ja som sa rozhodla dať výpoveď a odísť, a to napriek tomu, že svoju prácu som robila s láskou a najlepšie ako som vedela,“ zverila sa verejne na facebookovej stránke Nekŕmte nás odpadom.

„A teraz čítam, že v tomto roku sa očakáva odchod takého množstva sestier ako za celé posledné desaťročie. Napriek vyjadreniam politikov mnohí zdravotníci skutočnú podporu v predchádzajúcich kritických mesiacoch necítili. Utvrdili sa, že už je čas odísť. Presne tak, ako ja.“

Ukázala krutú realitu

Teraz nielenže ponúkla návrh riešenia, no ukázala nelichotivú realitu veľakrát „bezzubého systému“.

„Chcú ľudí udržať? Ponúkam návrh riešenia.“ Svoje postrehy a návrhy spísala do 6 bodov.

1.) Zvýšiť mzdy. Nie akože, ale naozaj.

„Nie je možné, aby vysokokvalifikovaná sálová sestra (to je tá, čo asistuje pri operáciách) zarábala pomaly menej ako predavačka v supermarkete.“

Vážim si každú profesiu, každého človeka. Ale predsa vysoko odborná práca nemôže byť takto slabo platovo ohodnotená.

2.) Zlepšiť pracovné podmienky. Je nutné rekonštruovať naše nemocnice a zlepšiť ich vybavenie. Väčšina z nich žiaľ nezodpovedá štandardu 21. storočia. Nemôžete v roku 2021 pacienta prevážať 100-metrovou chodbou kvôli základnej hygiene! Aj toto je realita niektorých našich nemocníc.

Máme prehľad, sme lifestyle

3.) Navýšiť počet sestier v nemocniciach. Naše dievčatá sú preťažené. Robia veľa hodín a majú na starosti viac pacientov, ako sú schopné kvalitne stíhať.

„Ak na personálne poddimenzovanej JIS-ke začne zlyhávať pacient, ostatní predsa nemôžu mať smolu alebo čakať.“

Zvýšením miezd prilákate naspäť do nemocníc naše sestry a kľudne treba prijímať aj dievčatá z Ukrajiny či zo Srbska.

4.) Kedysi mali veľké nemocnice aj vlastné ubytovne, aby „cezpoľný“ nemocničný personál mal kde bývať, kým si vyrieši bývanie. Skúste dnes nalákať sestričku z iného mesta do Bratislavy, kde jej plat pomaly stačí akurát nato, aby si prenajala garsónku, či izbu niekde na periférii. A to nejedla, nepila, nič si nekúpila, nenašetrila.

Čo sa deje na Slovensku?

5.) Navýšiť počet ošetrovateľov a rovnako im zvýšiť mzdy.

„Sestry majú primárne robiť odbornú prácu, no žiaľ často zaskakujú práve prácu ošetrovateľov. Nie, nie je im to proti srsti, ale ide to na úkor práve odbornej práce.“

6.) Zracionalizovať odborné požiadavky na sestry. Z vlastnej skúsenosti viem, že sestrička s 30-ročnou praxou, ktorá má „len“ strednú zdravotnú školu (kedysi stačila) je pre oddelenie väčším prínosom, ako rýchlokvasené magistry z podivne fungujúcich zdravotníckych fakúlt.

Kolaps príde

Odchádzajúca zdravotná sestra nazvala samú seba snílkom, no podľa jej slov v prípade, ak sa situácia nezmení, žiadne príkazy a zákazy naše zdravotníctvo nezachránia od personálneho kolapsu!

„Držme si palce, fungujúcu nemocnicu bude raz potrebovať každý z nás.“

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Informácie k očkovaniu proti koronavírusu:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM