Hossa je druhý v produktivite v zámorskej NHL

Foto: SITA/AP BUFFALO 12. októbra (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový útočník Chicago Blackhawks Marián Hossa prežil v pondelok na ľade v Buffale výborný večer. Strelil prvýkrát v sezóne dva góly, pripísal si tri plusové body, no najmä priviedol obhajcov Stanleyho pohára na tretí pokus konečne k prvému triumfu v novom ročníku (4:3). „Toto víťazstvo sme potrebovali ako soľ. Pritvrdili sme obranu a podarilo sa,“ skonštatovala po stretnutí prvá hviezda zápasu Marián Hossa.

Všetko však vyzeralo na začiatku úplne inak. Domáce „šable“ viedli už po 163 sekundách 2:0. Chicago sa nezlomilo a v 8. min Patrick Kane využil presilovku. Vyrovnanie zariadil v 25. min svojím premiérovým gólom v NHL Nick Leddy po prihrávke Tomáša Kopeckého. Potom prišli veľké chvíle ďalšieho trenčianskeho odchovanca Mariána Hossu. Najprv 73 sekúnd pred koncom druhej tretiny využil nádhernú krížnu prihrávku Bryana Bickella cez celé stredné pásmo, po ktorej si nikým neatakovaný bleskovo nakorčuľoval od pravého mantinelu medzi kruhy, tvrdou strelou z príklepu po ľavici gólmana nedal Ryanovi Millerovi žiadnu šancu a dostal prvýkrát v zápase „jastrabov“ do vedenia. V tretej tretine 31-ročný rodák zo Starej Ľubovne vypichol v 44. min v strednom pásme obrancovi domácich puk, rýchlo sa pretiahol popri ľavom mantineli do útočného pásma a vydarenou strelou zápästím z ľavého kruhu na vhadzovanie obstrelil Millera opäť okolo lapačky k vzdialenejšej žrdi. O dve minúty síce Connolly znížil na najtesnejší rozdiel, no Blackhawks si už prvé víťazstvo v sezóne nenechali vziať. Druhý gólový zásah Mariána Hossu sa tak ukázal ako víťazný. Bol to už jeho 67. zápas s viacnásobným gólovým zápisom v NHL, v play-off sa mu to podarilo ešte sedemkrát.

Poradie hráčov NHL v kanadskom bodovaní v základnej časti sezóny 2010/2011 – stav k 11. októbru 2010:

1. Derek Roy (Buffalo) 3 4 1 5
  2. MARIÁN HOSSA (Chicago) 3 3 2 5

Alexander Ovečkin (Washington) 3 3 2 5 4. Blake Comeau (NY Islanders) 2 3 1 4 Nathan Horton (Boston) 2 3 1 4 Brandon Dubinsky (NY Rangers) 2 3 1 4 7. Jordan Leopold (Buffalo) 3 2 2 4 8. Josh Bailey (NY Islanders) 2 1 3 4 Brad Richards (Dallas) 2 1 3 4 10. Paul Martin (Pittsburgh) 3 1 3 4
… 45. TOMÁŠ KOPECKÝ (Chicago) 2 0 3 3 100. MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) 2 0 2 2

Poznámka: Za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Poradie najlepších strelcov: 1. Derek Roy (Buffalo) 4 góly, 2. MARIÁN HOSSA (Chicago), Alexander Ovečkin (Washington), Nathan Horton (Boston), Brandon Dubinsky (NY Rangers), Brenden Morrow (Dallas) a Derek Stepan (NY Rangers) po 3

„Niekedy máte obdobie, kedy sa puk k vám dostane a inokedy prežívate dlhší čas, kedy k vám nepríde. No vždy sa musíte snažiť vystreliť ho na bránku a niečo vymyslieť,“ pokorne skonštatoval po zápase dvojgólový strelec Marián Hossa a dodal: „Po tom, ako som konečne získal Stanleyho pohár, a po dlhej letnej prestávke sa cítim oveľa uvoľnenejší. Samozrejme, nesmiem zabúdať, že mám skvelú podporu od výborných spoluhráčov.“ Hossov výkon sa pozdával aj kapitánovi Chicaga Jonathanovi Toewsovi: „Hossa bol opäť vynikajúci. Chceme, aby aj ďalej pokračoval v takýchto výkonoch.“ Marián Hossa má po troch odohraných zápasoch na konte 5 bodov za 3 góly a 2 asistencie. V kanadskom bodovaní súťaže figuruje po pondelkových zápasoch na druhom mieste, keď má rovnaký počet bodov ako prvý Derek Roy z Buffala a ako tretí Alexander Ovečkin z Washingtonu. Medzi strelcami mu s troma gólmi patrí rovnako druhé miesto za štvorgólovým Derekom Royom.