MsHK Garmin Žilina sa udržala v Slovnaft extralige

MsHK Garmin Žilina a ŠHK 37 Piešťany v piatom vzájomnom stretnutí. Radosť domácich hráčov z prvého gólu zápasu, ktorý dal Igor Rúfus Foto: SITA/Jozef Hulka ŽILINA 23. marca (WEBNOVINY) – Hokejisti MsHK Garmin Žilina si udržali príslušnosť v Slovnaft extralige a v najvyššej slovenskej súťaži budú účinkovať aj v nastávajúcej sezóne 2010/2011. O tejto skutočnosti sa definitívne rozhodlo v utorkovom piatom „barážovom“ stretnutí, v ktorom domáci žilinský tím zdolal ŠHK 37 Piešťany 3:1. Favorizovaný MsHK Garmin pod vedením trénera Antona Tomka uspel proti víťazovi I. hokejovej ligy z Piešťan, získal potrebné štyri víťazstvá (konečný výsledok série 4:1) a zachoval pre mesto pod Dubňom najvyššiu hokejovú súťaž. Piešťanom po minulosezónnom neúspechu v baráži s Popradom nevyšiel ani druhý pokus vybojovať si premiérovú účasť v extralige.

Výsledok – utorok – baráž o extraligu – piaty zápas (hralo sa na štyri víťazstvá):

MsHK Garmin Žilina – ŠHK 37 Piešťany 3:1 (1:0, 0:0, 2:1) – konečný výsledok série 4:1, Žilina sa udržala v najvyššej slovenskej súťaži Góly: 15. Rúfus (Pleva), 50. V. Nemec, 60. Kropáč (Nádašdi) – 52. Mikušovič (P. Učeň, M. Chrenko) Vylúčení: 9:4 na 2 min, R. Konečný (Piešťany) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lauff, P. Grečko – Bednár, Orolín, 811 divákov

Zostavy: Žilina: Lipovský – Bobček, Hriňa, Rúfus, Nádašdi, Turoň, Štorek – Škoda, Koložváry, Vala – R. Krajči (41. Hájnik), Palovčík, Drevenák – Kropáč, Hreus, V. Nemec – M. Gálik, Pleva, M. Kokavec Piešťany: Tomek – R. Filip, Bučka, Krčula, Škápik, A. Kolník, Kalafút, Vrána, K. Grman – R. Konečný, M. Baran, M. Chrenko – Chylo, R. Kolník, M. Pupák – Mikušovič, M. Peško, Rybárik – Rosa, P. Učeň, L. Mucha

Zápas bol hneď od úvodných minút najmä o trestoch. Trochu paradoxne mali obidva tímy hneď vylúčených za vyšší počet hráčov na ľadovej ploche. Prvú príležitosť na strelenie gólu mal v 3. min domáci Nemec, ale z piatich metrov mieril len do chráničov Tomeka. V druhej desaťminútovke prvej tretiny Žilinčania pridali, strely Nádašdiho a Tvrdoňa v 11. min však zostali bez efektu. V 12. min obranca MsHK Garmin Bobček dal gól, ale hlavný rozhodca Rudolf Lauff ho neuznal pre postavenie Žilinčana v bránkovisku. Ďalšie príležitosti z hokejok Vallu, Nemca a Plevu zostali nevyužité. Až v 15. min sa presadil obranca Rúfus, ktorý z pravej strany prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:0.

Aj v druhej tretine bolo viacero vylúčení, ale presilovky boli neefektívne a nepriniesli zmenu stavu. Predovšetkým Piešťany, ktoré hrali v 34. min viac ako jeden a pol minúty v početnej prevahe piatich proti trom, nedokázali skórovať. V závere tejto presilovky sa Mikušovič ocitol sám pred Lipovským, ale ten jeho strelu kryl.

V záverečnej časti hry boli od úvodných minút aktívnejší hostia. V 47. min domáceho brankára Lipovského zachránila len pravá žrď. Boli to však domáci, ktorí pri vylúčení Kokavca v 50. min strelili v oslabení druhý gól – zaváhanie obrany hostí využil V. Nemec. V 52. min sa v neprehľadnej situácii najlepšie zorientoval Mikušovič a znížil. Hostia z Piešťan pridali, ale výsledkom bola len výborná šanca Filipa v 55. min. Päťdesiat štyri sekúnd pred koncom hostia odvolali brankára, podarilo sa im dokonca dať gól, ale rozhodca ho pre hru nohou neuznal. V závere domáci útočník Kropáč do prázdnej bránky zvýšil na 3:1. Žilinčania po ubolenom víťazstve triumfovali v sérii 4:1 a zachránili sa v extralige.

Hlasy: Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Dali sme si za cieľ záchraniť extraligu pre Žilinu, čo sa nám napokon aj podarilo. Sme za to vďační hráčom a vedeniu klubu. V dnešnom zápase naša hra nebola taká, ako sme si predsavzali. V baráži je to aj o psychike a niektorí hráči to možno podcenili. Navyše, prišli aj zranenia.“ Milan Klement (tréner Piešťan): „Do Žiliny sme cestovali s cieľom vrátiť sa ešte na šiesty zápas domov. Myslím si, že sme odohrali dobrý, kvalitný duel. Dvakrát sme však inkasovali po našich chybách. Bohužiaľ, stalo sa. V dnešnom poslednom stretnutí sme ukázali, že vieme hrať proti extraligovým tímom a nemáme sa ako mužstvo za čo hanbiť.“