Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pred 50. rokmi vstúpil na povrch Mesiaca prvý človek

Dnešná pranostika znie: Čo júl a august nedovarí, to september neusmaží. Meniny má Daniel. Prevažne polooblačno, na severe popoludní búrky. Teploty 28 až 33 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 50. rokmi vstúpil na povrch Mesiaca prvý človek
11
Galéria
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné teploty 30 až 33 stupňov Celzia.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné teploty 28 až 32 stupňov Celzia.

Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné teploty 28 až 32 stupňov Celzia.

Meniny má Daniel

Mužské meno Daniel je starozákonné, má hebrejský pôvod a význam mena je „Boh je sudca“. Je bežne zaužívané a jeho domácke podoby sú Danielko, Danko, Dan, Dano.

Danielovia majú meniny 21. júla. Životnú púť týchto mužov sprevádzajú slnečné lúče. V spoločnosti priateľov žiaria a rozdávajú pohodu. Danielovia sú milí a trochu zasnení. Niekedy sa zdá, ako by uprednostňovali priateľstvo pred láskou. Zachovávajú si od ľudí odstup a veľmi ťažko prejavujú svoje city.

V živote Danielov platia pevné pravidlá a svoje názory bezdôvodne nemenia. Rodinný život si chránia a usilujú sa zachovávať mravnostné dekórum. Trpia, keď sa v ich spoločnosti ľudia nevhodne správajú. Z chorôb sa zotavujú pomalšie, ako by si želali. Ich drobné zdravotné problémy sú väčšinou zapríčinené nesprávnym spôsobom života.

Stalo sa doma

1479 – V Olomouci ratifikovali uhorský kráľ Matej Korvín a český panovník Vladislav Jagelovský mierovú dohodu, ktorou sa skončila uhorsko-česká vojna.

1773 – Pápež Klement XIII. zrušil jezuitský rád. V tejto súvislosti bola následne potrebná rozsiahla reforma školstva, keďže jezuiti na území dnešného Slovenska ovládali väčšiu časť gymnázií a Trnavskú univerzitu.

1939 – Slovenský snem schválil jednohlasne prvú slovenskú ústavu vojnovej Slovenskej republiky (1939–1945).

1993 – Bratislavské letisko premenovali na Letisko Milana Rastislava Štefánika.

2013 – Cyklista Peter Sagan obhájil na 100. ročníku Tour de France (TdF) zelený dres, keď si pripísal jeden etapový triumf, tri druhé a dve tretie pódiové umiestnenia.

Stalo sa vo svete

1542 – Pápež Pavol III. zriadil inkvizičný súd Sanctum Officium ako najvyššiu inštanciu pre všetky cirkevné súdy.

1798 – Francúzsky generál Napoleon Bonaparte zvíťazil nad mameluckým vojskom v bitke pri Veľkých pyramídach.

1873 – Jesse James vykonal svoju prvú vlakovú lúpež v USA.

1904 – Po 13 rokoch dokončili Transsibírsku magistrálu v Rusku z Moskvy do Vladivostoku.

1906 – Ruský cár Mikuláš II. nariadil rozpustenie prvého ruského parlamentu – Štátnej dumy, čo odôvodnil tým, že duma prekračuje svoje právomoci a jej členovia sa nedržia zákonov. Novú dumu zvolal na marec 1907.

1954 – Vo švajčiarskej Ženeve bola podpísaná dohoda o prímerí vo Vietname, čím sa skončilo pôsobenie Francúzov v tejto krajine. Vietnam sa rozdelil pozdĺž 17. rovnobežky na komunistickú Vietnamskú demokratickú republiku pod vedením Ho Či Mina a Republiku Vietnam na čele s cisárom Bao Daiom.

1959 – V americkom prístave Candem (štát New Jersey) spustili na vodu prvú obchodnú loď sveta na atómový pohon Savannah.

1960 – Prvou ženou vo funkcii predsedníčky vlády na svete sa stala Sirimávo Bandáranájaková. Bola premiérkou Cejlónu (dnes Srí Lanka) v rokoch 1960–1965, 1970–1977.

1961 – USA vypustili kozmickú loď Mercury 4 (Liberty Bell 7) s astronautom Virgilom I. Grissomom na 16-minútový let po balistickej dráhe, čím sa Grissom stal už druhým Američanom vo vesmíre.

1969 – O 03.56 h SEČ vstúpil na povrch Mesiaca prvý človek – americký astronaut Neil Armstrong so slovami: Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo. Nasledoval ho Edwin Aldrin a v priamom televíznom prenose sledovalo historickú udalosť až 500 miliónov divákov.

1976 – V írskom Dubline zahynul britský veľvyslanec Christopher Ewart-Biggs a jeho tajomník, keď autom nabehli na mínu.

Skladba dňa

1948, Cat Stevens (vlastným menom Steven Demetre Georgiou), Londýn, pop-folkový spevák, skladateľ a gitarista. S hudbou a vystupovaním vo folkových kluboch začínal už ako stredoškolský študent. V októbri 1966 mal v hitparáde prvú skladbu I Love My Dog. V marci 1967 vydal prvú LP platňu Matthew and Son. Po prvých úspešných skladbách musel kvôli chorobe odísť na dva roky z koncertných pódií. Na začiatku 70. rokov absolvuje úspešný návrat a počas troch rokov mu vyšlo päť albumov. V singlovej hitparáde mal deväť piesní, hitmi boli Matthew and Son z januára 1969, Lady D'Arbanville júla 1970 a Morning Has Broken z januára 1972. Na konci roku 1973 sa odsťahoval do Brazílie a začal sa venovať náboženstvu. Do decembra 1978 vydal jedenásť štúdiových albumov a skončil umeleckú dráhu. Prestúpil na moslimskú vieru a prijal meno Yusuf Islam. Vstúpil do kláštora a venoval sa výuke detí. Keďže sympatizoval s fundamentalis­tami, vynieslo mu to zákaz vstupu do viacerých krajín. Pod islamským menom Yusuf Islam a neskôr Yusuf vydal po roku 1995 ďalšie štyri albumy, ten najnovší The Laughing Apple vyšiel v septembri 2017. Najúspeš­nejším zo všetkých bol album Catch Bull At Four, vydaný v septembri 1972, dostal sa na druhé miesto v Británii a na prvú pozíciu v Spojených štátoch.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM