Webnoviny - Svet

Slovenskí volejbaloví reprezentanti skončia na ME na 11. mieste

WEBNOVINY.SK

IZMIR 10. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali aj vo svojom záverečnom dueli na XXVI. majstrovstvách Európy v Turecku, keď vo štvrtok popoludní podľahli tohtoročným víťazom Európskej ligy Nemcom 1:3 (-22, 21, –16, –21). Nemci bojujúci o poslednú iskierku nádeje na postup do semifinále boli s výnimkou druhého setu lepším družstvom. Prevýšili zverencov trénerského triumvirátu Emanuele Zanini, Štefan Chrtiansky, Miroslav Palgut prakticky vo všetkých činnostiach, najmä v obrane v poli boli perfektní. Slováci tak rovnako ako pri svojej predchádzajúcej účasti na ME v roku 2007 v Rusku vyhrali iba jediný zápas, v konečnej tabuľke E-skupiny druhej fázy obsadia poslednú 6. pozíciu. Klasifikovaní však budú vďaka skóre o priečku vyššie ako pred dvoma rokmi – na konečnom 11. mieste.

Výsledok – E-skupina: Nemecko – Slovensko 3:1 (22, –21, 16, 21) 97 min, rozhodovali: Patiainen (Fín.), Javanovič (Srb.), 160 divákov

Zostavy: Nemecko: Andrae (7 bodov), Wiebel (4), Schöps (4), Schwarz (12), Günthör (5), P. Steuerwald (0), libero Tille, (Tischer /1/, Böhme /8/, Grozer /18/, Kromm /15/, Bakumowski /0/) Slovensko: Masný (3), Lukáš Diviš st. (5), Kmeť (5), M. Nemec (2), Ogurčák (14), Kohút (3), liberovia Pipa, Kubš (Zaťko /0/, Bencz /13/, Piovarči /7/, Martin Sopko st. /5/)

Slováci začali odvážne a argentínskeho trénera Nemcov Raúla Lozana prinútili hneď v úvode pri podaní Lukáša Diviša za stavu 5:2 zobrať si oddychový čas. Ani ten ich však v rozlete nezastavil a postupne najmä vďaka razantným smečom a skvelým blokom ich náskok narastal. Najvyšší bol po druhom technickom time-oute, keď viedli 18:13. Potom sa však súperovi začalo neuveriteľne dariť v obrane v poli. Niekoľko smečov slovenských volejbalistov nepadlo na zem a víťazi tohtoročnej edície Európskej ligy sa v koncovke dokonca prvýkrát ujali vedenia, keď viedli 22:21. Rozbehnutých Nemcov už Slováci nezastavili, podľahli im 22:25 a prehrávali 0:1. Druhý set bol akoby kópiou prvého, ale so šťastnejším koncom pre zverencov trénera Zaniniho. Tí hneď na začiatku viedli o tri body 4:1, do druhého technického oddychového času náskok zdvojnásobili (16:10), ale potom začal súper znižovať. Od stavu 21:18 sa však pri podaní Bencza dostali Slováci až k setbalu. Potom však využili až štvrtý. Víťazstvom 25:21 vyrovnali stav setov na 1:1.

Prvá tretina tretieho dejstva bola vyrovnaná, družstvá sa ťahali po bode, ani jedno neurobilo nejaké závažnejšie chyby. Potom však prišli dve v podaní hráčov v dresoch s dvojkrížom na hrudi v rade a Nemci sa dostali na koňa. Začalo im vychádzať všetko, na čo siahli a ich náskok narastal. Slováci ich nedokázali zastaviť v útoku, nevedeli sa presadiť proti ich dokonale postaveným blokom. Po druhom technickom oddychovom čase to bolo už o sedem bodov 17:10. To bolo už príliš veľa na to, aby si to tím vedený skúseným kormidelníkom nechal zobrať. Záver setu už bol nemeckou exhibíciou, slovenskí reprezentanti rezignovali a výsledkom bol konečný rezultát 25:16.

Vo štvrtom sete sa družstvá strážili do stavu 4:4. Potom prišiel na podanie Nemec Grozer, dal tri esá v rade a potiahol to až na 8:4. Podobne kvalitný servis potom predviedol aj Kromm, ktorý to dostal na stav 11:6. Slováci si nevedeli dať rady s presne umiestnenými delovými podaniami a aj keď sa im to podarilo, narážali na stenu dokonale prepracovanej obrany. Celý čas nenašli cestu, ako sa dostať k bodom. Aj keď v závere Nemci potrebovali na definitívne ukončenie zápasu dva mečbaly, Slováci prehrali 21:25, celý zápas 1:3.

Hlas po zápase: Emanuele Zanini (tréner SR): „Po druhom sete som sa snažil dať šancu mladším hráčom a chcel som použiť novú energiu z lavičky. Mimoriadny výkon Grozera a Kromma na servise nám však dnes robil veľké problémy na príjme a nevedeli sme si preto pripraviť efektívny útok. To bol hlavný dôvod našej prehry. Zmena libera bolo naše trénerské rozhodnutie, pretože už myslíme aj na budúcnosť.“

Aktuálna tabuľka E-skupiny:

1. Poľsko 4 4 0 12: 6 8 – už istý postup do semifinále

2. Nemecko 5 3 2 11: 9 8 3. Francúzsko 4 3 1 10: 6 7 4. Grécko 4 2 2 8: 8 6 5. Španielsko 4 1 3 6:11 5 6. SLOVENSKO 5 0 5 8:15 5