Tretia prehra slovenských volejbalistov v rade, tentoraz s Francúzskom

IZMIR 8. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v E-skupine druhej fázy XXVI. majstrovstiev Európy v Turecku s favorizovaným Francúzskom 1:3 (-23, 24, –22, –21). V prvých troch setoch držali s tímom, s ktorým prehrali aj pred necelým mesiacom v poľskej Gdyni na turnaji III. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2010 v Taliansku, rovnocenne krok. V závere tretieho dejstva ich rozhádzali sporné rozhodnutia arbitrov, to isté sa im stalo na začiatku štvrtého setu. Bola to desiata prehra Slovákov s Francúzskom v rade. S tromi prehrami im patrí v aktuálnej tabuľke posledná šiesta priečka. V stredu o 16.30 h čakajú na zverencov trénerského triumvirátu Emanuele Zanini, Štefan Chrtiansky, Miroslav Palgut Poliaci, ktorí doteraz na ME vo všetkých svojich dueloch zvíťazili.

Francúzsko – Slovensko 3:1 (23, –24, 22, 21) 111 minút, rozhodovali: Labašta (ČR), Jankovskis (Lot.), 150 divákov

Prvý bod zápasu získali favorizovaní Francúzi, ale Slováci dokázali okamžite odpovedať a až do stavu 12:12 si ani jedno družstvo nedokázalo vypracovať väčší náskok. Potom sa však na podanie dostal Francúz Guillaume Samica a najmä vďaka svojmu delovému servisu to potiahol až na 16:12. Keď náskok súpera narástol už na 5 bodov (19:14), tréner Emanuele Zanini stiahol Martina Sopka a vymenil ho za Lukáša Diviša a azda aj vďaka tejto zmene sa jeho zverencom podarilo znížiť na rozdiel dvoch bodov(20:18). To však bolo zo slovenskej strany všetko. Nepomohol ani príchod Milana Bencza, ktorý vymenil nevýrazného Martina Nemca. Francúzi zvíťazili najtesnejším možným rozdielom 25:23 a viedli 1:0.

Slováci mali raketový nástup do druhého dejstva. Za stavu 3:0 prinútili francúzskeho kormidelníka Philippa Blaina zobrať si oddychový čas. Zdalo sa, že to zabralo, pretože ešte do prvého technického oddychového času sa Francúzom podarilo náskok súpera zminimalizovať. V polovici setu prišli hviezdne chvíľky Františka Ogurčáka, ktorý dvoma presnými a dostatočne razantnými smečmi opäť dostal svoj tím do trojbodového náskoku, ktorý si potom udržali až do druhého technického time-outu. Set však opäť dospel do vyrovnanej koncovky. Od stavu 17:17 sa družstvá ťahali po bode. Prvýkrát sa Francúzi ujali vedenia po zablokovanom smeči Bencza na 23:22. Po dvoch skvelých útokoch Martina Sopka Slováci nielen odvrátili hrozbu setbalu, ale dokonca sa sami dostali k zakončeniu hry. To sa podarilo vynikajúcim blokom Kmeťovi, ktorý uzavrel skóre na 26:24 a vyrovnal stav setov na 1:1.

V treťom sete to bolo vyrovnané do stavu 4:4. Potom sa Francúzom podarilo sériou výborne postavených blokov zastaviť smečiarske pokusy slovenských volejbalistov a zrazu bol z toho hrozivý štvorbodový náskok. Potom však ukázali svoje obranárske kvality aj hráči v dresoch s dvojkrížom a bolo vyrovnané. Do druhého technického oddychového času si však Francúzi aj vďaka evidentnej chybe rozhodcov opäť vypracovali trojbodový náskok. Po ďalšom spornom verdikte, keď čiarový rozhodca uznal smeč slovenského družstva ako dobrý, avšak hlavný nepochopiteľne zmenil jeho rozhodnutie, viedli Francúzi už o päť bodov, ale "zaniniovci“ bojovali ďalej. Dokázali sa dotiahnuť na jediný bod, ale na totálny zvrat v sete už nemali čas ani sily. Slováci prehrali 22:25 a súper viedol 2:1.

Štvrtý set sa začal ďalším sporným momentom, v ktorom arbitri rozhodli v prospech Francúzov. Tréner Zanini musel svojich zverencov upokojovať počas oddychového času, ktorý si vyžiadal. Tesne pred druhým technickým oddychovým časom sa však už ani on nedokázal nečinne pozerať na ďalší verdikt mužov v čiernom proti svojim zverencom a pustil sa s nimi do ostrého "rozhovoru“. Nič však nezmenil na tom, že náskok súpera sa zvýšil už na šesť bodov. Slováci rezignovali, zápas stratil na dramatickosti a už sa iba dohrával. SITA