Záchrana skupiny turistov pod Zadným Gerlachom: V akcii aj ministerská letka

Turisti aj so sprievodcom uviazli v ťažko schodnom teréne. Na pomoc sa im vydali záchranári z horskej služby.

Anton Hrachovský
Ilustračný obrázok k článku Záchrana skupiny turistov pod Zadným Gerlachom: V akcii aj ministerská letka
Zdroj: TASR

Horských záchranárov požiadali o pomoc v nedeľu 10. septembra skoro ráno piati turisti, ktorí v spoločnosti poľského sprievodcu uviazli v exponovanom teréne a nedokázali pokračovať ďalej. Ich úmyslom bolo vystúpiť na Gerlachovský štít Martinovou cestou. Záchranárom poskytli informácie, že sa nachádzajú 250 metrov pod Gerlachovským sedlom na strane Velickej doliny.

Záchranári im išli na pomoc, ale v udanej lokalite ich nedokázali nájsť. Po opätovnom telefonickom kontakte a prijatí fotografie s výhľadom z miesta uviaznutia, skupinu turistov lokalizovali v masíve Zadného Gerlachu v Bielovodskej doline, v rokline Komarnických.

Pre odľahlosť terénu záchranári požiadali o súčinnosť letku ministerstva vnútra, ktorá zobrala v Starom Smokovci na palubu troch členov Horskej záchrannej služby (HZS) a súbežne smerovala pozemná skupina záchranárov na uvedené miesto. Uviaznutých turistov lokalizovali zo vzduchu a postupne ich z miesta evakuovali do táboriska v Bielovodskej doline.

Ďalej pokračovali terénnym vozidlom na základňu v Starom Smokovci, kde bola záchranná akcia ukončená. Počas pátrania záchranári na Gerlachovskom hrebeni zbadali aj ďalšiu skupinu turistov, ktorá by sa v takomto teréne nemala pohybovať bez horského vodcu.Informáciu zverejnila HZS na svojom webe.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame