Správy Regióny

Cesty v Humenskom okrese? Z rozpočtu kraja na ne pôjde vyše 850 000 eur

Do ciest v okrese Humenné pôjde z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja viac ako 850 000 eur. Prečítajte si aj to, ktoré úseky sa opravia.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

O stave regiónu a jeho rozvoji diskutoval so zástupcami obcí, organizácií v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a zástupcami podnikateľského sektora predseda PSK Milan Majerský v stredu v Humennom. Ide o jeho v poradí štvrtý pracovný výjazd v okresoch kraja. Majerský predtým navštívil Starú Ľubovňu, Medzilaborce a Svidník.

Na cesty viac ako 851 000 eur

„Vo všetkých okresoch trápia ľudí najmä cesty. Ani okres Humenné nebol výnimkou. Už v minulom roku sme investovali do zlepšenia infraštruktúry v regióne 489 000 eur, tento rok sme vyčlenili dvakrát toľko finančných prostriedkov. Do ciest pôjde viac ako 851 000 eur, taktiež investujeme aj do strojného vybavenia vo výške 120 000 eur,“ uviedol po stretnutí v okrese Humenné Majerský.

„Vieme, že cestná infraštruktúra je v celom kraji veľmi zanedbaná. Všade je ten istý problém, cesty. Na najbližšom zasadnutí komisie dopravy bude predstavený aj mostný program, lebo s cestami úzko súvisia aj mosty,“ doplnil na margo opravy mostov v kraji Majerský.

V okrese Humenné PSK zrekonštruuje most pred obcou Udavské, most v obci Ohradzany, úsek cesty Baškovce – Černina, Lieskovec – prieťah, Jankovce – spojka, Humenné – Porúbka. Taktiež sa zrekonštruuje aj kotolňa a urobia sa opatrenia na zníženie energetickej náročnosti objektu Správy a údržby ciest PSK v Humennom a kúpi sa univerzálny traktor s príslušenstvom. V pláne je aj vybudovanie skladu soľanky.

Investície do škôl aj do kaštieľa

Kraj tento rok investuje nemalé prostriedky aj na druhú etapu rekonštrukcie kaštieľa Vihorlatského múzea v Humennom. Na renováciu vyčlenil zo svojho rozpočtu takmer 188 000 eur. Peniaze sa použijú aj na nákup zbierkových predmetov a na rozšírenie zabezpečovacieho systému kaštieľa a skanzenu.

Majerský avizoval na stretnutí aj investície do škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. „V tomto roku sme pre školy vyčlenili celkovo 834 000 eur. Najväčšiu investíciu bude predstavovať zateplenie obvodového plášťa učebne A a rekonštrukcia osvetlenia na Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu v Humennom. Kraj na tento účel pridelil bezmála 317 000 eur,“ doplnil Majerský.

Financie dostanú i viaceré školy v meste. Hotelová akadémia získa 33 000 eur, Stredná odborná škola (SOŠ) polytechnická 46 000 eur, Stredná zdravotnícka škola 237 000 eur, SOŠ technická 185 000 eur a SOŠ obchodu a služieb 16 000 eur.

Na rekonštrukciu a vybavenie práčovne, hydroizoláciu múrov a odvodnenie Domova sociálnych služieb v Jabloni je vyčlenených v tomto roku 108.000 eur. Na vybavenie práčovne dostane 4800 eur Domov sociálnych služieb GARDEN v Humennom. Samospráva v tomto roku pridelila 6500 eur Zariadeniu sociálnych služieb AKTIG v Humennom.

Našli spoločné témy

„Našli sme spoločné témy s predsedom PSK, ktoré by sme radi riešili. Máme ‚rozbehnuté‘ projekty, ale na Úrade PSK sa to brzdí v súvislosti s verejným obstarávaním. Požiadal som nielen predsedu, ale aj všetkých zainteresovaných, aby sa s tým nejakým spôsobom pohlo,“ uviedol primátor Humenného Miloš Meričko.

V rámci výjazdového pracovného rokovania zamestnanci Úradu PSK poskytovali záujemcom informácie o rôznych možnostiach podpory.

Predseda PSK v stredu navštívil aj Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, Vihorlatské múzeum, humenskú nemocnicu, SAD Humenné a Zariadenie sociálnych služieb AKTIG.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM