Správy Zo Slovenska

Ekonomika sa nám prepadla o 30 %, Matovič je (s)pokojný. Z ktorých opatrení premiér povolil?

V súčasnej situácii obmedzení pre pandémiu nového koronavírusu slovenská ekonomika zaznamenáva 30 % pokles výkonu.

Ilustračný obrázok k článku Ekonomika sa nám prepadla o 30 %, Matovič je (s)pokojný. Z ktorých opatrení premiér povolil?
12
Galéria
Zdroj: TASR

Vláda pripravila rozšírenie pomoci pre zamestnávateľov a zamestnancov v čase mimoriadnej situácie na Slovensku. Ide o tzv. tretiu sociálnu pomoc a zavádza sa ňou aj nástroj Kurzarbeit.

Pomoc zamestnávateľom

Zamestnávatelia budú môcť na svojich zamestnancov čerpať pomoc spomedzi dvoch možností, ktorá bude pre nich výhodnejšia. Mzda bude môcť byť preplatená najviac do výšky 80 %, ak bude prekážka na strane zamestnávateľa a nebude musieť firma preukazovať pokles tržieb.

Druhou možnosťou bude, že zamestnávateľ bude môcť preukázať pokles tržieb a bude podľa toho dostávať príslušnú sumu na mzdu zamestnanca až do výšky 540 eur mesačne. Pomoc sa rozširuje aj na jednoosobové eseročky či dohodárov. Informoval o tom pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

V súčasnej situácii obmedzení pre pandémiu nového koronavírusu slovenská ekonomika zaznamenáva 30 % pokles výkonu. Vyčíslil to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zvyšných 70 % ekonomiky je však podľa neho zdravých a vďaka vládnym opatreniam sa ľudia nemusia báť chodiť do práce.

Otváranie prevádzok

Matovič zatiaľ nechce zásadne uvoľniť opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 napriek tomu, že šírenie nového koronavírusu je pomerne nízke. Podľa premiéra totiž nie je stále jasné, koľko nakazených je v rómskych osadách, ako sa podarilo zabrániť šíreniu infekcie počas Veľkej noci či koľko ohnísk nákazy vzniklo príchodom ľudí zo zahraničia, ktorí neboli v štátnej karanténe. Plán otváraní obchodných prevádzok chce premiér predstaviť na budúci pondelok (20. 4.).

„Budúci pondelok zverejníme presný plán, ako a ktoré prevádzky budeme otvárať,“ povedal premiér. Podľa Matoviča je dôležité, aby sa nový koronavírus nerozšíril vo firmách, ktoré by potom museli svoje výroby odstaviť. Upozornil, že slovenská ekonomika nestojí na obchodných prevádzkach.

„Ak otvoríme tie obchodné prevádzky, prínos pre slovenský hrubý domáci produkt (HDP) bude 2 % HDP,“ upozornil. Prepad hrubého domáceho produktu Slovenska je podľa neho v súčasnosti približne 30 %. Tento prepad je podľa Matoviča spôsobený slabým zahraničným odbytom a nie zatvorenými obchodmi a službami.

O tom, ktoré obchody, a v akom termíne budú otvorené, rozhodnú podľa premiéra epidemiológovia. Mali by to byť najskôr najmä prevádzky s nízkym rizikom šírenia ochorenia.

Nové ohniská nákazy

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) upozornil, že si Slovensko nemôže dovoliť zvýšenie chorobnosti, ktoré by zatváralo firmy. „Disciplína bude v najbližších mesiacoch kľúčová,“ povedal Heger. „Je kľúčové, aby sme udržiavali zdravé obyvateľstvo,“ zdôraznil. Veľké ekonomiky sa podľa ministra v súčasnosti musia vyrovnať s pandémiou a Slovensko musí byť pripravené, aby sa po rozbehnutí týchto ekonomík zapojilo do medzinárodného obchodu.

Premiér Matovič sa obáva možných nových ohnísk nákazy, ktoré mohli vzniknúť nekontrolovaným návratom ľudí zo zahraničia do platnosti nariadenia o povinnej karanténe v štátnom zariadení. Rizikom sú podľa neho aj rómske osady, ale aj dôsledky správania sa ľudí počas uplynulých dní. Podľa Matoviča zaregistrovali viacero porušení zákazu zhromažďovaní, ktoré sa môžu prejaviť v nasledujúcom týždni.

Po zatvorení takmer všetkých prevádzok obchodu a služieb v polovici marca vláda od 30. marca sprístupnila viaceré prevádzky. Boli medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny. Rýchle otvorenie aj ďalších obchodov či služieb presadzuje minister hospodárstva a vicepremiér pre ekonomiku Richard Sulík (SaS).

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM