Správy Zo Slovenska

FOTO: Na cintoríne v Petržalke sa spomínalo na vojakov 1. svetovej vojny

Pietna spomienka sa na vojenskom cintoríne konala už trinástykrát. Organizátori ňou nadviazali na tradíciu, ktorá existovala v období rokov 1921 až 1938.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na cintoríne v Petržalke sa spomínalo na vojakov 1. svetovej vojny
5
Galéria
Zdroj: TASR

Na vojenskom cintoríne v Petržalke-Kopčanoch sa vo štvrtok opäť spomínalo na padlých vojakov prvej svetovej vojny. Pietnu spomienku spojenú s položením pamätného venca k centrálnemu krížu cintorína pri príležitosti 100. výročia ukončenia vojny zorganizoval Petržalský okrášľovací spolok (POS).

Vojna zmenila svet

„Tradícia na vojenskom cintoríne siaha do čias prvej Československej republiky. Republiky, ktorá ako jeden z mnohých štátov, vznikla pred 100 rokmi na troskách monarchií po prvej svetovej vojne,“ uviedla v príhovore predsedníčka spolku a zároveň námestníčka primátora Iveta Plšeková, ktorá v tohtoročných komunálnych voľbách kandiduje na primátorku Bratislavy.

Pripomenula, že prvá svetová vojna, resp. veľká vojna, priniesla skazu, milióny mŕtvych, a tiež fyzicky a psychicky zranených, ale tiež zmeny v sociálnom systéme, priemysle, zdravotníctve. „Veľká vojna zmenila svet neuveriteľným spôsobom. Atentát na jedného človeka priniesol pád štyroch monarchií, pád tradičného spôsobu života, priniesol vznik štátov, z ktorých niektoré sa delia dodnes,“ poznamenala Plšeková.

Trinásta pietna spomienka

Podľa podpredsedu Petržalského okrášľovacieho spolku Ernesta Husku si 100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny pripomenieme 11. novembra. „Na tomto mieste sa stretávame, lebo je to zvyk prvorepublikový, kedy kopčianska posádka sa vždy 1. novembra stretávala na tomto cintoríne. Vojaci vystrelili čestnú salvu,“ priblížil Huska. Zdôraznil, že na vojenskom cintoríne ležia vojaci viacerých strán, ktorí bojovali proti sebe a „až po smrti sa stali rovnými.“

Pietna spomienka sa na vojenskom cintoríne konala už trinástykrát. Organizátori ňou nadviazali na tradíciu, ktorá existovala v období rokov 1921 až 1938, avšak neskôr bola prerušená druhou svetovou vojnou, obdobím nacizmu a ďalšími rokmi totality a následného nezáujmu. Priestor patril aj do oblasti železnej opony.

Na cintoríne je pochovaných 331 vojakov deviatich národov a národností. Ide o 122 Čechov a Slovákov, 53 Maďarov, 43 Rumunov, 51 zástupcov juhoslovanských národov a národností, 16 Rakúšanov, jeden Gruzínec, 15 Rusov, 11 Talianov, traja Nemci i neznámy vojak. Ide aj o vojnových zajatcov, ktorí v rokoch 1917 až 1918 zomreli na zranenia či choroby v Bratislave.

Spomienka na vojakov 1. sv. vojny
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM