Zo Slovenska

FOTO: Na Slovensko prišiel americký minister obrany: O čom sa s Naďom rozprávali?

Americký minister obrany navštívil Slovensko po 20 rokoch, zároveň išlo o prvú návštevu od vstupu SR do NATO.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Slovenská republika i Spojené štáty americké sú naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) a minister obrany USA Lloyd Austin to deklarovali po štvrtkovom rokovaní v Bratislave.

Pomoc Ukrajine

Obaja potvrdili diskusie o možnom poskytnutí slovenského systému protivzdušnej obrany S-300. Slovenský minister však zdôraznil, že to bude možné, až keď bude mať SR zaň náhradu.

„My ako spojenci sme spoločne pripravení pomáhať Ukrajine,“ deklaroval Austin. Ukrajinci podľa neho zatiaľ dokázali zabrániť Rusom ovládnuť nebo. „Naším cieľom je a bude ich naďalej podporovať v tom, čo im funguje,“ povedal s tým, že s viacerými partnermi a spojencami sa diskutuje o tom, aké spôsobilosti by mohli poskytnúť a čo si to bude vyžadovať.

Americký minister zároveň ocenil humanitárnu pomoc, ktorú SR poskytuje utečencom z Ukrajiny. Opätovne odmietol vytvorenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Odsúdil útoky Ruska na civilistov.

Ako doplnil Naď, Ukrajine pomáha SR ako krajina, prijímajú sa tiež koordinované opatrenia v rámci NATO a tiež sa robia kroky na bilaterálnej úrovni so Spojenými štátmi americkými.

Záväzky voči NATO

Témou rokovania boli aj záväzky voči NATO. Výdavky vo výške dvoch percent HDP na obranu by podľa Naďa mali byť nielen cieľom, ale základom. Poznamenal, že viacerí spojenci už avizovali ich zvýšenie na dve a pol či tri percentá HDP.

Naď ocenil tiež príspevok USA do posilnenej predsunutej prítomnosti NATO na Slovensku. Ako vyzdvihol, Američania vyplnia pre SR nedostatkové spôsobilosti. Prítomnosť Aliancie v SR označil za zásadný príspevok k obrane SR v celej histórii.

Modernizácia Ozbrojených síl SR

Témou bola aj modernizácia Ozbrojených síl SR a potreba napĺňať ciele v rámci NATO, čo pre SR znamená sústrediť sa na pozemné sily a budovanie ťažkej mechanizovanej brigády.

Ministri hovorili aj o starých pôvodom ruských strategických obranných systémov, ktoré SR využíva. „Prediskutovali sme aj, aké sú možnosti vyplniť medzeru, ak by sme sa rozhodli už viac nevyužívať Mig-29, pokiaľ nám prídu niekedy v roku 2024 nové F-16 zo Spojených štátov,“ priblížil Naď.

Na Slovensku po 20 rokoch

Americký minister obrany navštívil Slovensko po 20 rokoch, zároveň išlo o prvú návštevu od vstupu SR do NATO. Slovenský šéf rezortu to označil za „signál priateľstva, spojenectva a vynikajúcich vzťahov“. Austin hovorí o dôkaze jednoty a sily spoločných vzťahov na bilaterálnej i spojeneckej úrovni.

Prečítajte si aj

Slovenský minister obrany sa stretol s americkým ministrom obrany
7
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM