MAK Správy Slovensko a EÚ Voľby 2020

Ministerstvo životného prostredia zlyhalo. Nedokázalo čeliť Matečnej a Žigovi, tvrdí europoslanec Hojsík

Stojíme na prahu kolapsu. Podľa poslanca Hojsíka (PS/Spolu) rezort životného prostredia je v témach ochrany životného málo progresívne.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo životného prostredia zlyhalo. Nedokázalo čeliť Matečnej a Žigovi, tvrdí europoslanec Hojsík
Zdroj: TASR

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zlyhalo pri plnení svojich základných úloh. Myslí si to poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS). Víta zálohovanie PET fliaš a za plusy ministerstva považuje aj novú envirostratégiu.

„MŽP v uplynulom roku takpovediac jemne hryzkalo. Napriek tomu, že jeho minister je súčasne podpredsedom vlády, nedokázal ukázať politickú silu voči rezortom hospodárstva a pôdohospodárstva. A, žiaľ, vo vlastnej kompetenčnej oblasti nedokázalo MŽP dosiahnuť progres, ktorý táto doba vyžaduje," tvrdí Hojsík.

Pripomenul, že klimatická a biodiverzitná kríza ohrozuje budúcnosť nielen Slovenska, ale aj celej planéty. Kroky envirorezortu podľa Hojsíka za celé volebné obdobie tomuto stavu núdze nezodpovedali.

„Envirorezort sa ticho a nečinne prizerá obmedzovaniu informovania a účasti verejnosti pri povoľovaní jadrovoenerge­tických zariadení v rozpore s medzinárodnými záväzkami SR," spomenul Hojsík.

Novú envirostratégiu považuje za krok vpred, má však pocit, že nie je dostatočne ambiciózna. Podobne je na tom podľa neho aj novela zákona o ochrane prírody. „Vítam schválenie zálohovania jednorazových plastových fliaš. Stojí však za to pripomenúť, že toto isté ministerstvo zálohovanie podkopalo už pred vyše 15 rokmi. Takže v podstate koriguje svoje minulé chyby," hovorí Hojsík.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie