Zo Slovenska

Na kúpalisku nosiť rúška nemusíme. Týmto opatreniam sa ale nevyhneme

Hygienici odporúčajú ľuďom, aby nenavštevovali kúpalisko, ak sú chorí či majú príznaky ochorenia. Aké opatrenia platia pri bazénoch?

Ilustračný obrázok k článku Na kúpalisku nosiť rúška nemusíme. Týmto opatreniam sa ale nevyhneme
8
Galéria
Zdroj: TASR

Kúpaciu sezónu na umelých a prírodných kúpaliskách na Slovensku ovplyvnia tento rok protiepidemické opatrenia prijaté pre pandémiu nového koronavírusu.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zverejnil pre verejnosť zásady zdravotne bezpečného kúpania sa a hygienické podmienky pre prevádzky kúpalísk. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Opatrenia na kúpaliskách

Hygienici odporúčajú ľuďom, aby nenavštevovali kúpalisko, ak sú chorí či majú príznaky ochorenia. Pri vstupe na kúpalisko je potrebné si dezinfikovať ruky a podľa ÚVZ SR je potrebné dbať na častú dezinfekciu a umývanie si rúk počas celého pobytu na kúpalisku. „Vyhýbajte sa dotyku očí, nosa a úst,“ vyzvali hygienici.

Pri pobyte na voľných oddychových plochách odporúčajú dodržiavať odstup dva metre od okolitých oddychujúcich. „Dvojmetrové odstupy odporúčame dodržiavať aj pri pohybe po areáli kúpaliska – bezpečnú vzdialenosť dodržiavajte najmä v šatniach a sprchách, na toaletách, v radoch na služby,“ vyzval ÚVZ SR s tým, že je potrebné sa vyhýbať aj zoskupovaniu a úzkym kontaktom s neznámymi osobami.

Verejnosť by mala uprednostniť bezkontaktné platby a rešpektovať pokyny a zavedené postupy prevádzkovateľa kúpaliska. Na kúpalisku nemusia nosiť rúška návštevníci a ani zamestnanci.

Kvalita vody

„Ochorenie COVID-19 je kvapôčkovou nákazou, ktorá sa šíri kontaktom s nakazenou osobou či kontaktom s kontaminovanými povrchmi. V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa môže šíriť vodou na kúpanie,“ upozornil ÚVZ SR.

Z pohľadu kvality vody na kúpanie je podľa hygienikov najbezpečnejšie navštevovať oficiálne prevádzkované a schválené kúpaliská.

Okrem kvality na nich regionálne úrady verejného zdravotníctva totiž kontrolujú aj dodržiavanie ďalších povinností, ktoré im vyplývajú z legislatívy. Rovnako odporúčajú navštevovať prírodné vodné plochy, ktoré sú regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva monitorované. Aktuálne výsledky kontrol uverejňuje ÚVZ SR počas letnej kúpacej sezóny pravidelne v týždňových intervaloch na svojom webe a na internetových stránkach 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Pripravenosť prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk v SR na kúpaciu sezónu 2020 a aktuálny stav s manuálom letnej kúpacej sezóny nájde verejnosť na webe www.uvzsr.sk.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM