Nadmernú chuť do jedla potláčajú zdravotne škodlivé látky!
Za mimoriadne zvýšeným apetítom pri obezite, ktorá vznikla prejedaním sa, sú molekulárne mechanizmy, potláčajúce obsah voľných radikálov. Teda látok všeobecne spojených so starnutím a poškodzovaním tkaniva.
Oznámil to 19-členný medzinárodný tím, ktorý viedol Tamas Horvath z Yale University School of Medicine v New Havene (štát Connecticut, USA). Prvou autorkou článku bola jeho kolegyňa Sabrine Dianoová.
Okrem Američanov tvorili tím vedci z Brazílie a Kanady. Záver o dôležitej kladnej funkcii inak zdravotne zaznávaných látok im vyšiel z výskumu mozgových obvodov, ktoré ovládajú pocity hladu a nasýtenosti. Zistili, že umelé zvýšenie obsahu voľných radikálov v hypotalame čiže podlôžku (dolná časť medzimozgu) obéznych pokusných myší priamo alebo nepriamo potláča chuť týchto zvierat do jedla. Cez aktiváciu tzv. melanokortínových neurónov, podporujúcich pocit nasýtenia.
„Je to akási Hlava 22. Na jednej strane tieto mimoriadne dôležité signálne látky potrebujete, aby ste zastavili jedenie. Na druhej strane, ak ste im vystavení dlhodobo, voľné radikály poškodzujú bunky a podporujú starnutie,“ povedal Tamas Horvath. „Práve preto vedie trvalé prejedanie sa k naštartovaniu bunkového mechanizmu, ktorý potláča tvorbu voľných radikálov. Tento mechanizmus, realizovaný cez rast vnútrobunkových útvarov nazývaným peroxizómy, síce bunky chráni pred poškodením, avšak súčasne znižuje schopnosť cítiť sa sýty po jedení,“ doplnila Sabrina Dianoová.
Vedci pozorovali u myší po nakŕmení, že neuróny zodpovedné za prerušenie nadmerného príjmu potravy obsahujú veľa voľných radikálov. V pozadí bola činnosť hormónu leptín a glukózy, ktoré signalizujú mozgu, aby reguloval jedenie. Keď sa kŕmia normálne myši, stúpa im obsah leptínu, glukózy i voľných radikálov. V prípade myší s obezitou vyvolanou prejedaním však príslušné neuróny nereagujú správne, lebo obsah voľných radikálov obmedzili peroxizómy, čo zabránilo aktivácii melanokortínových neurónov a narušilo schopnosť cítiť sa po jedle nasýtený.
Táto kľúčová úloha voľných radikálov pri podpore súčasne vzniku pocitu nasýtenosti aj degeneratívnych procesov, ktoré súvisia so starnutím, vysvetľuje, prečo je také obťažné vyvinúť úspešnú liečbu obezity bez vážnych vedľajších účinkov. Tím Tamasa Horvatha tieto nové poznatky uverejnil v predbežnom online vydaní časopisu Nature Medicine.
Autor: Zdeněk Urban, Diva.sk; Nature Medicine advance online publication; Komuniké Yale University, Zdroj: Diva.sk Link: http://diva.aktuality.sk/…dlive-latky/