Podľa prieskumu plánuje opustiť Slovensko štvrtina vysokoškolských študentov
Podľa prieskumu plánuje opustiť našu krajinu na dlhšie obdobie takmer štvrtina opýtaných študentov .
Takmer 24 percent slovenských študentov vysokých škôl zamýšľa opustiť Slovensko na dlhšie obdobie alebo dokonca natrvalo. Ďalších 18 percent plánuje odísť na kratší čas s perspektívou návratu do jedného roka. Vyplýva to z výskumu týkajúceho sa emigračných zámerov slovenských vysokoškolákov. Od minulého roka sa doň zapojilo 18 vysokých škôl a celkovo 489 vysokoškolákov rôznych odborov štúdia.
Slovensko podľa získaných údajov neplánuje opustiť 22 percent študentov. Nerozhodnutých je 36 percent vysokoškolákov a päť percent nad odchodom zo Slovenska doposiaľ neuvažovalo.
Medzinárodné skúmanie emigračných zámerov vysokoškolákov na univerzitách na Slovensku, v ČR, Litve, Belgicku, Bulharsku, Maďarsku a na Ukrajine koordinuje Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (FF UPJŠ).
Zistenia ďalej naznačujú, že za emigračnými zámermi slovenských vysokoškolákov je mnoho potenciálne vysvetľujúcich sociálno-psychologických faktorov. „Preukázala sa napríklad vyššia miera emigračných zámerov v spojení s vyššou ochotou riskovať, otvorenosťou voči skúsenosti, potrebou zmeny, emočnou nepohodou či negatívnym vnímaním ekonomickej situácie na Slovensku. Rovnako sa prejavila nižšia miera zámeru odísť v spojení s vyššou spokojnosťou s rodinou, rezilienciou či náboženskou angažovanosťou a súvislostí emigračných zámerov s normatívnymi presvedčeniami vysokoškolákov ohľadom odchodu,“ uviedli profesorka Oľga Orosová a doktorandka Marta Kulanová z FF UPJŠ, ktoré majú projekt na starosti. Ďalšie spracovávanie dát je v procese.
Foto: ilustračné