Martin Sýkora Správy Regióny

Práce na obnove historickej budovy Encián v Tatranskej Lomnici pokračujú

Práce na obnove historickej budovy Encián na Skalnatom plese, ktorá je jedným z najznámejších diel architekta Dušana Jurkoviča, pokračujú.

Ilustračný obrázok k článku Práce na obnove historickej budovy Encián v Tatranskej Lomnici pokračujú
4
Galéria
Zdroj: TASR

Encián s novou strechou

Patrik Kolesár z Tatranského okrášľovacieho spolku (TOS) uviedol, že strecha stavby by mala byť celá zakrytá a zadebnená už v priebehu budúceho týždňa. „Postupne na ňu začneme dávať aj plech, ale tým, že už to budeme mať celé zakryté, môžeme začať robiť aj práce v interiéri,“ priblížil Kolesár. Dodal, že skladba strechy bude z kvalitných materiálov, takže záruka by mala byť minimálne na 100 rokov. Celá rekonštrukcia je pod stálym dozorom Pamiatkového úradu SR. Celá budova Encián, ktorá sčasti slúžila ako najvyššie položená galéria na Slovensku, bola čiastočne uzatvorená od decembra a úplne ju z bezpečnostných dôvodov zatvorili v júni.

„Nechceme, aby sa robotníci miešali s návštevníkmi, keď dokončíme omietky, začnú sa robiť ďalšie veci. Otvoríme to celé pre verejnosť, až keď sa dokončí obnova,“ ozrejmil Kolesár. Zatiaľ nekonkretizoval presný termín, kedy to bude.

Zdroj: TASR

Budova prioritne galériou

Na rekonštrukciu budovy Encián získal TOS dotáciu z Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnov si svoj dom vo výške takmer 340 000 eur. Tie použije práve na spomínanú strechu a tiež na výťah medzi tretím a štvrtým nadzemným podlažím. TOS pripravuje aj ďalší projekt na čiastočné dofinancovanie stavby, ktorý by chcel podať v januári. „Ak to vyjde, tak by sme chceli vyriešiť kúrenie, prívod vody, kotolňu a dať dohromady podlahy,“ konkretizoval Kolesár s tým, že zdroje vo výške odhadom asi pol milióna eur chcú získať taktiež z programu Obnov si svoj dom. Na rekonštrukciu celej historickej stavby pritom potrebujú zhruba dva milióny eur, to už aj s víziou nového múzea lanoviek a opravy celej veže.

"Teraz robíme veci, ktoré nás najviac pália, to sú strecha, okná, kúrenie a zanesené trúbky,“ konštatoval Kolesár.

Po obnove bude Jurkovičova budova, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, naďalej slúžiť prioritne ako galéria, zároveň by tam však mali vzniknúť aj seminárne a školiace miestnosti. S postupnou opravou pôvodnej stanice lanovky postavenej v roku 1937 začali ešte v roku 2011. Dobrovoľníci tu vytvorili stabilnú základňu umenia, najvyššie položenú galériu, čitáreň Alfreda Grosza, kaviareň, kaplnku.

Foto: Archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM