Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Nedeľa bude slnečná a teploty sa vyšplhajú do 27 stupňov

S dnešným dňom je spojená pranostika: Aký jún, taký december. Meniny majú Xénia a Oxana. Slnečno, miestami prehánky alebo búrky. Teploty 22 až 27 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Nedeľa bude slnečná a teploty sa vyšplhajú do 27 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné teploty 24 až 27 stupňov C.

Stred: slnečno, možnosť búrky. Najnižšie ranné teploty 12 až 7 a najvyššie denné teploty 22 až 26 stupňov C.

Východ: slnečno, možnosť búrky. Najnižšie ranné teploty 12 až 8 a najvyššie denné teploty 22 až 26 stupňov C.

Meniny majú Xénia a Oxana

Ženské meno Xénia má grécky pôvod a význam mena je „pohostinná“. Nositeľky tohto zriedkavého mena oslovujeme Xeňa, Xeni, Xenička.

Povaha týchto žien je mierne nevľúdna a ustarostená. Nemajú rady, keď ich niekto naháňa. V detstve by im rodičia mali venovať veľa pozornosti, hlavne vtedy, ak utrpia neúspech. Často pochybujú o svojich schopnostiach.

Xénie rozhodne nie sú vyzývavé. Sú veľmi nedôverčivé a obávajú sa veľkých citových vzplanutí. Mali by si správne zadeliť čas. Neprospieva im, ak konzumujú konzervované potraviny.

Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Obľúbené farby Xénie sú zelená a gaštanová, ochranné rastliny štiav, kostihoj, ochranné kamene obsidián, ametyst.

Ženské meno Oxana je ukrajinskou domácou podobou mena Xénia. S nositeľkami tohto mena sa stretávame výnimočne a oslovujeme ich napríklad Oxanka.

Oxany sú inteligentné, čoho sú si aj vedomé a dávajú to iným pocítiť. Ich pamäti analytického typu nič neujde. Sú kritické, subjektívne a celkovo majú ťažkú povahu.

Svojím dynamizmom vytvárajú ilúziu, že sú v práci nenahraditeľné. Oxany rady robia dve veci naraz. Môžu z nich byť novinárky alebo podnikateľky, no priťahuje ich aj astrológia.

Životaschopnosť Oxany je veľmi dobrá, ale zdravie nestále, priveľmi ovplyvňované náladami. Potrebujú uvoľnenie, odpočinok a veľa spánku. Mali by zachovávať pravidelnú životosprávu.

Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Obľúbené farby Oxany sú žltá a oranžová, ochranné rastliny mak, nechtík, ochranné kamene olivín, topás. Meniny oslavujú Oxany rovnako ako Xénie 2. júna.

Stalo sa doma

1384 – Uhorská kráľovná Mária potvrdila mestské výsady Žiliny.

1848 – V Prahe (dnes Česko) sa začal 11-dňový prvý Slovanský zjazd za účasti 340 delegátov z celej Európy. Slovákov zastupovalo vyše 10 predstaviteľov vrátane Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu, ktorí tam nastolili po prvý raz v dejinách slovenskú otázku.

1907 – Rakúsky cisár a uhorský kráľ František Jozef I. podpísal tzv. Aponiho školské zákony, ktoré viedli v Uhorsku k prehĺbeniu maďarizácie v školstve.

1918 – V srbskom Kragujevaci vypukla protivojnová vzbura príslušníkov 71. pešieho (trenčianskeho) pluku, ktorý tvorili väčšinou Slováci, 44 účastníkov vzbury popravili.

1945 – Československá vláda a Predsedníctvo Slovenskej národnej rady (SNR) uzavreli tzv. prvú pražskú dohodu, ktorá sa týkala právomocí a postavenia slovenských orgánov.

2006 – V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí odhalili sochu svetoznámeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Autorom sochy bol akademický sochár Tibor Bártfay.

2008 – Svetová banka – SB (World Bank – WB) zatvorila svoju kanceláriu na Slovensku. Súviselo to zo zmenou postavenia Slovenskej republiky (SR) v rámci banky z prijímateľa na poskytovateľa rozvojovej pomoci.

2017 – Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara a milosti Michala Kováča jeho synovi bolo v súlade s ústavou, vyšlo v Zbierke zákonov. Bola tak splnená posledná podmienka, aby verdikt ÚS SR začal platiť a príslušné orgány tak mohli začať konať.

Stalo sa vo svete

1541 – Vypukol veľký požiar na Malej Strane, Pražskom hrade a Hradčanoch (dnes Česko).

1896 – Taliansky elektrotechnik a vynálezca Guglielmo Marconi získal prvý patent na komunikačný systém pomocou elektromagnetic­kých vĺn.

1924 – Americký Kongres priznal občianske práva všetkým americkým Indiánom.

1932 – Novozélandský inžinier Frank Holmes prvýkrát narazil v Bahrajne na ropu.

1946 – Uskutočnilo sa ľudové hlasovanie o štátnej forme v Taliansku, 12,1 milióna voličov sa vyjadrilo za republiku a 10,3 milióna za zachovanie monarchie. Kráľ Umberto II. musel na druhý deň opustiť krajinu a dočasnou hlavou štátu sa stal premiér Alcide di Gasperi.

1948 – V Nemecku popravili osobného lekára Adolfa Hitlera Karla Brandta.

1953 – V Spojenom kráľovstve v londýnskom Westminsterskom opátstve korunovali britskú kráľovnú Alžbetu II. Na tradičnom obrade sa zúčastnilo 7600 hostí a vysielala ho televízna spoločnosť BBC. Alžebeta II. je britskou kráľovnou aj v súčasnosti. V septembri 2015 sa stala najdlhšie vládnucim monarchom Spojeného kráľovstva, keď v dĺžke vládnutia prekonala svoju praprastarú matku kráľovnú Viktóriu.

1966 – Americká výskumná družica Surveyor 1 pristála na Mori búrok na Mesiaci, odkiaľ postupne vyslala na Zem mnoho fotografií.

1979 – Začala sa deväťdňová návšteva vtedajšieho pápeža Jána Pavla II. v jeho rodnom Poľsku, čo bola prvá návšteva pápeža v krajine vtedajšieho východného bloku.

2003 – Z kazašského kozmodrómu Baikonur vypustili ruskú raketu Sojuz. Tá na svojej palube niesla Mars Express, vesmírnu loď Európskej vesmírnej agentúry (European Space Agency – ESA).

Skladba dňa

1941, Charlie Watts (rodený Charles Robert Watts), Islington, Londýn, hráč na bicích nástrojoch skupiny Rolling Stones. Vyštudoval grafiku na Harrow Art School, už počas školy hral na bicie v skupine Blues By Five, 14. januára 1963 si zasadol za bicie nástroje v skupine Rolling Stones. Koncertnú premiéru mali už pol roka predtým v londýnskom hudobnom klube Marquee 12. júla 1962, 7. júna 1963 vydali prvý singel Come On. Prvú LP platňu Rolling Stones vydali 16. apríla 1964. Prvýkrát viedli anglický rebríček v júli 1964 so skladbou It's All Over Now. Rolling Stones vydali 23 štúdiových albumov, ten najnovší Blue & Lonesome vydali v decembri 2016 a získali zaň cenu Grammy. K diskografii patrí aj 27 kompilačných albumov, výberovka GRRR! vyšla v novembri 2012 a ponúka aj dve nové piesne, ktoré kapela nahrala k 50. výročiu založenia, kompilát On Air vyšiel 1. decembra 2017. K tomu ešte patrí 27 live albumov, ten najnovší Voodoo Lounge Uncut vyšiel v novembri 2018. Dokumentom o jednej z najstarších svetových skupín je aj koncertný film Shine A Light z roku 2008, ktorý o Rolling Stones natočil americký režisér Martin Scorsese (1942). Je zostrihom z dvoch koncertov, ktoré kapela odohrala v newyorskom Beacom Theatre. V americkej singlovej hitparáde mali 43 skladieb, osem z nich na prvom mieste, v americkej 41 piesní a rovnako osem na prvom mieste. V roku 1989 ich uviedli do Rokenrolovej siene slávy. Rolling Stones boli po viac ako päťdesiatich rokoch prvou skupinou anglo-amerického teritória, ktorá prišla na Kubu, 25. marca 2016 vystúpili v Havane, na ich koncert prišlo pol milióna divákov. Koncert vydali na CD a DVD Havana Moon. Koncertom 9. septembra 2017 v Hamburgu začala kapela No Filter Tour, skončili ho 8. júla 2018 vo Varšave. V apríli 2019 vydali novú kompiláciu Honk.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM