Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Utorok prinesie teploty do 23 stupňov, meniny má Sergej

Dnešná pranostika znie: Keď na Sergeja vetry dujú, po celú zimu nás navštevujú. Meniny má Sergej. Prevažne polooblačno, miestami hmla. Teploty 18 až 23 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Utorok prinesie teploty do 23 stupňov, meniny má Sergej
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 20 až 23 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 18 až 22 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 18 až 22 stupňov C.

Meniny má Sergej

Mužské meno Sergej má latinský pôvod a význam mena je „sluha, strážca“. Obľúbené je hlavne v Rusku. Nositeľov tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Sergejko, Serjožka, Serdži.

Sergejovia, ktorí oslavujú meniny 22. októbra, sú muži dvoch tvárí. Jedna vyniká pozoruhodnými myšlienkami a druhá je schopná uskutočniť ich. Sú súčasne navrhovateľmi aj realizátormi. Ako schopní a inteligentní ľudia zavŕšia štúdium bez výraznejšej námahy.

Stávajú sa z nich skvelí vyjednávači. V citovom živote sú nestáli. Je to dôsledok ich vnútornej duality, ktorá ich často stavia pred voľbu.

Nedisciplinovanosť pri stravovaní im spôsobuje miernu stratu životnej sily. Sergejovia potrebujú v prvom rade dostatok spánku.

Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Ich šťastné farby sú biela, zelená a modrá. Ochranné rastliny rumanček, jazmín a medovka, ochranné kamene nefrit, perla a rubín.

Stalo sa doma

1915 – V Clevelande prijali zástupcovia českých a slovenských politických strán dohodu – Clevelandskú dohodu o jednotnom postupe v boji za spoločný samostatný štát Čechov a Slovákov.

1920 – V Bratislave vznikol národnokultúrny spolok Slovenská liga.

1938 – Československý prezident Edvard Beneš odišiel do britského exilu.

1942 – Slovenský snem prijal zákon o Hlinkovej slovenskej ľudovej strane (HSĽS) a Jozefovi Tisovi udelil titul vodca.

1994 – V samostantnej Slovenskej republike (SR) sa uskutočnilo prvé referendum. Týkalo sa preukazovania finančných prostriedkov použitých v dražbách a v privatizácii. Vyhlásené bolo prezidentom SR na podnet poslanca NR SR Jána Ľuptáka (Združenie robotníkov Slovenska – ZRS). Referendum bolo pre nízku účasť neplatné.

1997 – Prvú operáciu na Slovensku na otvorenom srdci uskutočnil lekársky tím Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach.

1997 – Európsky parlament (EP) prijal rezolúciu o Slovensku, v ktorej žiadal návrat Františka Gauliedera do NR SR a posilňovanie ľudských a menšinových práv na Slovensku.

1997 – V Bratislave sa konalo prvé kolo slovensko-maďarských rokovaní o realizácii rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu v spore o Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN).

2009 – V Bratislave sa začalo (trvalo do 23.10.) rokovanie ministrov obrany členských krajín NATO. Podujatie navštívilo 800 delegátov a 300 novinárov. Stretnutie viedol generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Stalo sa vo svete

1956 – Francúzska vojenská polícia zatkla na letisku v Alžírsku celé vedenie alžírskeho Frontu národného oslobodenia vrátane jeho vodcu Muhammada Ahmeda Ben Bellu.

1962 – Demokrat, 35. americký prezident (1961–1963) John Fitzgerald Kennedy požiadal v televíznom prejave ZSSR, aby odstránil rakety z územia Kuby a zároveň vyhlásil námornú blokádu ostrova, čo znamenalo prehĺbenie karibskej krízy, ktorá sa skončila 28.10. toho roku, keď sa Kennedy a Nikita Chruščov dohodli na tom, že ZSSR stiahne svoje rakety pod podmienkou, že USA urobia to isté v Turecku a Taliansku a nezaútočia na Kubu.

1964 – Laureátom Nobelovej ceny za literatúru sa stal francúzsky spisovateľ Jean-Paul Sartre, cenu si však odmietol prevziať.

1975 – Pristávací modul automatickej medziplanetárnej stanice ZSSR Venera 9 pristál na osvetlenej strane Venuše a po prvý raz vyslal na Zem televízne zábery z tejto planéty.

2001 – Predseda strany Sinn Féin Gerry Adams vyzval Írsku republikánsku armádu (IRA), aby začala proces odzbrojovania. Vedenie IRA nasledujúci deň oznámilo, že začína s odzbrojovaním.

2008 – India odštartovala svoju prvú lunárnu misiu vypustením sondy Čandraján-1.

2010 – Medzinárodná vesmírna stanica (International Space Station – ISS) dosiahla rekord v najdlhšej nepretržitej obývanosti objektu vo vesmíre človekom: kozmická loď bola kontinuálne obývaná od 2. novembra 2000, teda 3641 dní.

2012 – Taliansky súd odsúdil šiestich seizmológov a jedného vládneho úradníka za zabitie a poslal ich na šesť rokov do väzenia. Dôvodom bolo, že nevydali dostatočné varovanie pred zemetrasením, ktoré v roku 2009 postihlo stredotalianske mesto L'Aquila a zabilo vyše 300 ľudí.

Skladba dňa

1968, Shaggy (vlastným menom Orville Richard Burrell), Kingston, Jamajka, jamajsko-americký rappový spevák. V auguste 1993 vydal debutový album Pure Pleasure. Na svojom konte má dnes jedenásť štúdiových albumov, deviaty a desiaty vydal v roku 2011, deviaty Shaggy & Friends v januári a desiaty Summer In Kingston v júli, jedenásty Rise v septembri 2012. Najúspeš­nejším z nich bol piaty Hot Shot, vyšiel v auguste 2000 a dostal sa na prvé miesto. V roku 1995 mal prvý hit Boombastic. V americkej hitparáde mal šesť skladieb, dve z nich sa dostali na prvé miesto. V Anglicku bol ešte populárnejší, v rebríčku mal štrnásť skladieb. Do diskografie patrí aj sedem kompilácií, tá najnovšia Best Of Shaggy/The Boombastic Collection vyšla v auguste 2008. V apríli 2018 vydali so Stingom spoločný album 44/876. V rámci spoločného Sting & Shaggy: The 44/876 Tour koncertovali 26. júna 2018 na Bratislavskom hra­de.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM