Jakub Forgács Regióny Regióny

Strach sa striedal s adrenalínom... Takto si v bystrickej Rooseveltke spomínajú na prvú transplantáciu obličky

Za 25 rokov v banskobystrickej nemocnici pomohli už stovkám pacientov, ktorí potrebujú obličku. Začiatky však neboli ľahké. Aká bola prvá transplantácia tohto dôležitého orgánu v Rooseveltke?

Ilustračný obrázok k článku Strach sa striedal s adrenalínom... Takto si v bystrickej Rooseveltke spomínajú na prvú transplantáciu obličky
Zdroj: TASR

Presne 21. januára v roku 1991 uskutočnili vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta Banská Bystrica prvú transplantáciu obličky. Je tomu dvadsaťpäť rokov, čo tieto život skvalitňujúce operácie v banskobystrickom transplantačnom centre vykonávajú.

Veľká výzva

Spusteniu transplantačného programu predchádzal vznik Transplantačného centra v Banskej Bystrici, ktoré bolo Ministerstvom zdravotníctva SR zriadené v roku 1990. Pred rozbehnutím transplantačného programu absolvovali lekári odborné školenia na špičkových pracoviskách v Prahe a zahraničí. Napriek tomu bola prvá transplantácia pre nich veľkou výzvou, kedy sa strach striedal s adrenalínom.

„Je to úplne iné, keď ste už priamo pri operácii. Veľmi nám vtedy pomohli kolegovia z Prahy, s ktorými sme boli v telefonickom spojení a konzultovali sme s nimi jednotlivé kroky,“ spomína na začiatky vedúca transplantačného centra v Banskej Bystrici doktorka Eva Lacková. Transplantáciu napokon zvládli úspešne, čo bolo pre nich povzbudením k ďalšiemu rozbiehaniu centra.

„Bez funkčnej obličky sa nedá žiť, transplantácia pacientovi zmení život. Hodiny strávené niekoľkokrát do týždňa na dialýze sa stanú minulosťou a pacient môže ísť zrazu na dovolenku, venovať sa záľubám, či dokonca začať pracovať. Mali sme pacientku, ktorá po transplantácii otehotnela a porodila zdravé dieťatko,“ hovorí o prínose zákroku doktorka Lacková.

Pomohli už stovkám pacientov

Do dnešného dňa transplantovali vo FNsP F.D. Roosevelta obličku už 835 pacientom. „Dobré výsledky týkajúce sa funkcie a prežívania transplantovaných orgánov súvisia s kvalitným odberom, transplantačným chirurgickým výkonom a potransplantačnou starostlivosťou, vrátane imunosupresívnej liečby,“ približuje vedúca centra. Práve z dôvodu zabezpečenia potransplantačnej starostlivosti o pacienta vzniklo v nemocnici v roku 2010 špecializované Nerfologicko – transplantačné oddelenie.

V deväťdesiatych rokoch, v začiatkoch činnosti slovenských transplantačných centier, sa transplantovali obličky od mŕtvych darcov. Keďže chorých, ktorí potrebovali výmenu orgánu bolo viac ako darcovských orgánov, rozbehli v Transplantačnom centre vo FNsP F. D. Roosevelta v roku 1994 transplantácie obličiek od žijúcich geneticky príbuzných darcov a od roku 2001 dokonca od žijúcich geneticky nepríbuzných darcov. V banskobystrickom transplantačnom centre zaviedli ako prví na Slovensku skrížené transplantácie.

Keďže živý darca je zdravý človek, ktorého zdravie sa odberom obličky nesmie poškodiť, zdokonaľovali transplantológovia aj metodiky odberu orgánov. Od roku 2011 vykonávajú laparoskopický rukou asistovaný odber obličky, čo je metóda omnoho šetrnejšia ako otvorená operácia. V roku 2014 uskutočnili dokonca prvý roboticky asistovaný odber na Slovensku. FNsP F.D. Roosevelta je jedným zo štyroch transplantačných centier v SR.

Čítajte tiež:

Štrajkujúci učitelia vyrazia do bystrických ulíc: V meste prebehne niekoľko protestných akcií, všetko vyvrcholí na námestí!

Poslanci odklepli nové dotácie: Pozrite, koľko sa ušlo futbalistom či na nástupný bod Barborskej cesty!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM