Zo zahraničia

Ukrajina vydala poštovú známku: Banksyho maľba pripomína prehrávajúceho Putina v džude

Ukrajina vydala na 1. výročie ruskej invázie poštovú známku s reprodukciou maľby streetartového umelca Banksyho.

Ilustračný obrázok k článku Ukrajina vydala poštovú známku: Banksyho maľba pripomína prehrávajúceho Putina v džude
Zdroj: AP PhotO/Andrew Kravchenko

Tá zobrazuje dieťa vyhrávajúce v zápase v džude nad dospelým mužom evokujúcim ruského prezidenta Vladimira Putina. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Táto maľba sa objavila na stene zničenej budovy v ukrajinskom meste Boroďanka severozápadne od Kyjeva, kde ruské sily na začiatku svojej ofenzívy leteckými útokmi úplne zdemolovali množstvo budov.

Pas mu odobrali

AFP približuje, že maľba odkazuje na šéfa Kremľa, ktorý je fanúšikom bojových umení a bol držiteľom čierneho opasku v džude, ktorý mu však Medzinárodná džudistická federácia (IJF) po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu odobrala.

V Boroďanke sa vlani objavilo aj ďalšie dielo tohto svetoznámeho umelca – išlo o dve deti, ktoré sa hojdajú na protitankovom ježkovi.

Viacero malieb vytvoril Banksy koncom minulého roku aj v Kyjeve.

Symbol ruských zločinov

Ďalšie dielo pripisované Banksymu – gymnastka s fixačným golierom na krku mávajúca stuhou – sa objavila aj na zničenej budove v meste Irpiň.

Boroďanka, Irpiň a ďalšie predmestia Kyjeva sa stali symbolom ruských zločinov po tom, čo tam po stiahnutí sa ruských vojakov koncom marca a začiatkom apríla v uliciach i v masových hroboch našli stovky tiel zabitých civilistov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM