Filip Chudý Regióny

VIDEO a FOTO: Prejdite sa s nami po novej cyklotrase v Považskej!

Aktuálne u nás prebieha modernizácia železnice. Tá po sebe zanechá nielen vynovenú železničnú trať, ale aj novú cyklotrasu. Kde presne?

Ilustračný obrázok k článku VIDEO a FOTO: Prejdite sa s nami po novej cyklotrase v Považskej!
23
Galéria
Zdroj: TASR

Modernizácia železničnej trate Púchov – Považská Teplá je investične aj technicky najnáročnejšia stavba Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) od samostatnosti. A hoci zaťažuje obyvateľov nášho mesta a okolia, prináša so sebou aj benefity. Napr. modernizácia železnice vyvolala investíciu do vybudovania komunikácie popri železničnej trati v Považskej Bystrici, ktorú využívajú nákladné vozidlá stavby a vozia po nej materiál. Táto obslužná cesta začína blízko diaľničného privádzača Považská Bystrica – Centrum, pár metrov od Orlovského mosta smerom do Humy a končí približne na úrovni cesty I/61 v mieste, kde sa vchádza do Považskej Bystrice v smere z Považskej Teplej, len je na opačnej strane železničnej trate.

Práce na železničnom úseku Považská Teplá – Považská Bystrica sa ale pomaly končia, čiže v blízkej dobe by už nemala slúžiť vozidlám stavby. Mesto má podľa vyjadrenia primátora Karola Janasa prísľub, že začiatkom septembra bude na túto obslužnú cestu položená ešte jedna vrstva asfaltu, aby sa stratili na nej posledné nerovnosti. Následne ju mieni naše mesto koncom septembra prevziať, pričom by mala potom slúžiť ako cyklotrasa s úplným vylúčením cestnej dopravy.

„Táto komunikácia by v budúcnosti mohla slúžiť pre cyklistov a korčuliarov, ktorí by sa ňou mohli dostať až do Považskej Teplej, resp. Manínskej tiesňavy. Len prvých sto metrov do Humy by slúžilo pre autá na zásobovanie, ale od Humy by to bola čisto cyklotrasa. Mesto plánuje, že časom ju celú vyasfaltuje a prepojí sa tak zvyšných cca 300 metrov, na ktorých je aktuálne len poľná cesta. Predpokladám, že by to mohlo byť realizované na budúci rok, veď by malo ísť o minimálne náklady,“ povedal Janas.

Ten ďalej uviedol, že do záhradkárskej osady a na Slavojku bude možné prejsť po novom nadjazde pri čerpacej stanici OMV, ktorý je tiež vybudovaný kvôli modernizácii železničnej trate. Pre rybárov by sa navyše za nadjazdom malo vybudovať parkovisko. Vybudovaný, resp. rozrobený je už aj podchod popod železničnú trať na Strede hneď vedľa autoumyvárky. Tadiaľ sa bude dať pohodlne dostať na plánovanú cyklotrasu. V pláne je tiež zabezpečiť prepojenie s Vážkou cyklotrasou, ktorú buduje Trenčiansky samosprávny kraj.

Zdroj: Dnes24.sk

Poslanec za Považskú Teplú Ján Panák prezradil, že nepočítali s tým, že by mohlo prísť k takémuto prepojeniu Považskej Bystrice a Považskej Teplej. „Som na tejto komunikácii prvýkrát, pričom som prekvapený, že pokiaľ to až vybudovali. Bude veľmi dobré, keď sa prepojí Slavojka s rybníkmi v Považskej Teplej. Navyše tam železnica buduje ďalší nadjazd, čiže sa to prepojí aj s Manínskou tiesňavou, čo bude výborné pre cykloturistiku aj klasickú turistiku,“ konštatoval.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

V Považskej vznikne nová cyklotrasa a miesto pre korčuliarov: Zábery z miesta
23
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM