Lucia Lauková Správy

Výhody čistenia odpadových vôd: Slovensko ročne ušetrí minimálne 2 miliardy eur

Spomedzi krajín V4 je na Slovensku pripojených na kanalizáciu najmenej domácností. Okrem životného prostredia prospievajú aj hospodárstvu.

Ilustračný obrázok k článku Výhody čistenia odpadových vôd: Slovensko ročne ušetrí minimálne 2 miliardy eur
Zdroj: TASR

Čistenie odpadových vôd pomáha životnému prostrediu, chráni zdravie ľudí a má aj pozitívny vplyv na hospodárstvo. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) pri Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR odhaduje, že len environmentálny prínos čistenia je 2 miliardy eur ročne.

Hlavné benefity

Táto hodnota predstavuje náklady, ktoré by vznikli v prípade znečistenia. Odstránenie dusíka a fosforu z odpadových vôd chráni slovenskú biodiverzitu, keďže zabraňuje premnoženiu rias. Znižuje sa aj kontaminácia vodných tokov nebezpečnými látkami z odpadových vôd, čo má okrem environmentálnych aj zdravotné výsledky. Rekreácia pri vodných tokoch a pitie vody je bezpečnejšie, menej ľudí sa napríklad nakazí vodou prenosnými chorobami.

Ďalšie využitie

Vedľajšie produkty z čistenia sa okrem toho dajú ekonomicky zhodnotiť. „Na Slovensku sa takmer 25 percent čistiarenského kalu kompostuje a ďalej využíva. Asi polovica slovenského bioplynu z čistiarní sa využije na výrobu elektriny. Ďalších 40 percent bioplynu sa spáli na výrobu tepla,“ konštatuje IEP.

Napojenie na kanalizáciu

Napriek týmto benefitom je na Slovensku najmenší podiel domácností pripojených na kanalizáciu z celej V4. Od roku 1990 do roku 2016 sa podiel pripojených domácností na Slovensku zvýšil z 50 na 66 percent. Nepripojení obyvatelia žijú najmä v menších obciach. Od marca platí nová legislatíva, ktorá zaviedla hraničný termín 31. decembra 2021, dokedy sú občania povinní pripojiť svoje nehnuteľnosti na verejnú kanalizáciu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM