Správy Regióny Zo Slovenska

Zarybňovanie tatranských potokov: Bystriny oživí šesťdesiattisíc kusov pstruhov

Vodné toky na území Tatranského a Pieninského národného parku oživí nová generácia pstruhov. Do potokov ich vypustia šesťdesiattisíc.

Ilustračný obrázok k článku Zarybňovanie tatranských potokov: Bystriny oživí šesťdesiattisíc kusov pstruhov
Zdroj: Štátne lesy TANAP-u

Prvých približne päťtisíc kusov násad pstruha potočného vypustili pracovníci Strediska genofondu rýb vo Východnej včera do vrchných úsekov Tichého a Kôprovského potoka, ktoré sa nachádzajú v ochrannom obvode Podbanské. So zarybňovaním budú postupne pokračovať aj v ďalších desiatich ochranných obvodoch Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u. Informovala o tom Martina Petránová zo ŠL TANAP-u.

Už tradične zhruba polročné rybky vysadia aj do vôd Bieleho Váhu, okrem pstruhov tam však pribudne aj okolo päťtisíc lipňov tymianových. „Zarybňovanie tatranských tokov má svoje opodstatnenie. Je nevyhnutné predovšetkým preto, aby sme udržali populácie pôvodných druhov rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti,“ vysvetľuje Peter Kriššák, vedúci Strediska genofondu rýb ŠL TANAP-u vo Východnej. Z tatranských bystrín, kde majú rybky ideálne životné podmienky, sa postupne dostanú aj do nižšie položených riek, či už je to Orava, Poprad alebo Dunajec.

Okrem pstruhov potočných a lipňov tymianových v rybníkoch vo Východnej chovajú Štátne lesy TANAP-u aj pstruhy dúhové či hlavátky.

Zdroj: Štátne lesy TANAP-u
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM