Kultúra

Zaujímavé múzeum: V Spišskom Hrhove vystavujú takmer 400 hudobných nástrojov, FOTO

Takmer 400 rôznych hudobných nástrojov z viacerých kútov sveta, môžu obdivovať návštevníci MUZikMUZea v obci Spišský Hrhov. Otvorili ho len nedávno.

Zdroj: Dnes24.sk

Majiteľ bohatej zbierky a zároveň autor myšlienky MUZikMUZea v Spišskom Hrhove je Michal Smetanka, pre ktorého je tento priestor zároveň jeho vlastným zbierkovým depozitom.      

„Z tých štyroch stoviek nástrojov je 350 spracovaných aj na dotykových tabletoch, ktoré sú takmer pri každej vitríne. Sú v nich informácie o jednotlivých nástrojoch, odkiaľ pochádzajú a pod., zároveň je k dispozícii aj zvuková ukážka a videozáznam, aby návštevníci videli, ako sa na nich hrá,“ priblížil Smetanka.

Funkčné hudobné artefakty

Jednotlivé nástroje zbiera roky a dohromady ich má zhruba 500. Každý jeden predmet je podľa neho niečím zaujímavý a jednotlivé vitríny sú tematicky rozdelené. „Jedna je napríklad venovaná archeohudobným nástrojom, ďalšia indickým, potom sú tu čínske a mongolské nástroje, taktzvané lamelofóny, chordofóny, strunozvučné nástroje, moja obľúbená vitrína je napríklad aerofóny Karpát,“ konkretizoval multiinštrumen­talista Smetanka.

Zaujímavosťou podľa neho je, že na takmer všetkých artefaktoch sa dá aj reálne hrať a on sám vie dokonca aj predviesť, ako znejú tóny jednotlivých nástrojov. Samotné múzeum pozostáva z viacerých častí, v expozičnej sú vystavené samotné hudobné artefakty, v interaktívnej sa zase nachádzajú nástroje, na ktorých si môžu záujemcovia aj zahrať, o čo majú podľa Smetanku najväčší záujem práve deti. „Vďaka tomu môžu vidieť a pochopiť, ako funguje struna, blana, či sláčik."

Pódium aj dielňa

„Ďalšia časť múzea je také malé pódium s priestorom na koncerty, workshopy a prednášky, máme tu aj videoprojekciu a virtuálnu realitu, vďaka ktorej môžu návštevníci spoznať obec Spišský Hrhov a hudobné nástroje s ňou spojené,“ doplnil s tým, že súčasťou MUZikMUZea je aj dielňa na výrobu jednoduchých hudobných nástrojov. Do budúcna chcú priestor obohatiť aj o prezentáciu iných múzeí podobného typu vo svete. Okrem toho môžu návštevníci vidieť aj historické fotografie ľudí hrajúcich na rôzne hudobné nástroje. „Chceli sme tým upozorniť, že hudobný nástroj má len vtedy svoju hodnotu, pokiaľ na ňom človek hrá,“ ozrejmil Smetanka.

Interaktívne múzeum sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch bývalej pálenice a grófskej sýpky, na ktorých rekonštrukciu získala obec zdroje vo výške takmer 43 000 eur z programu Interreg. „So starostom sme si povedali, že túto budovu by bolo fajn využiť nejako kultúrne, keďže tie priestory sú naozaj veľmi pekné a majú svoju históriu. Prerábali sme to tu rok, kým sa nám múzeum podarilo sprevádzkovať,“ doplnil Smetanka.

Upozornil, že na obnove historických priestorov sa podieľalo veľa dobrovoľníkov a múzeum sa podarilo vybudovať aj vďaka práci tamojšieho obecného podniku a podpore miestnej samosprávy. „Teší ma, ak sa deti dostávajú do kontaktu s normálnou muzikou, nie takou z rádia či televízie a aj vidia, čo to hudobný nástroj je. Ak to osloví jedno dieťa zo sto, tak je to skvelé a nemusíme sa báť, že ostaneme nekultúrni,“ uzatvára Smetanka.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Sledujte, aké interaktívne Múzeum hudobných nástrojov je v Spišskom Hrhove
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM