BASKETBAL: Slováci v kvalifikácii ME podľahli ČR

Ilustračné foto Foto: PRIEVIDZA 14. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí basketbaloví reprezentanti podľahli v sobotu v úvodnom zápase C-skupiny kvalifikácie B-divízie ME 2011 v Prievidzi českému reprezentačnému výberu 60:65 (33:34) . Slovenskí zverenci českého trénera Františka Róna nastúpia na svoj ďalší kvalifikačný zápas v utorok 17. augusta o 20.00 h vo švajčiarskom Fribourgu proti domácej reprezentácii, ktorá v ďalšom sobotňajšom stretnutí zvíťazila na Cypre 70:67.

Slováci sa po minúte ujali Markovou trojkou vedenia 3:0, po Szalayových trestných hodoch viedli ešte 4:2, no to bolo naposledy v prvom polčase. Ich ruky pred zaplneným prievidzským hľadiskom začala zväzovať nervozita. V prvej štvrtine bola ich strelecká úspešnosť dvojbodových pokusov len 13%. Zverencov Františka Róna tak nad vodou držala len streľba spoza trojkového oblúka. V druhej štvrtine priniesol do slovenských radov oživenie príchod Nubera a postupne sa začala strelecky presadzovať najväčšia domáca opora R. Rančík. Ten dal posledných 8 bodov domáceho tímu v prvom polčase, vďaka čomu Slováci odchádzali do šatní len s najtesnejším mankom 33:34.

S rovnakou chuťou nastúpil R. Rančík aj do tretej štvrtiny a po jeho ďalších štyroch bodoch sa domáci opäť dostali do vedenia 37:34. V týchto chvíľach predvádzali Slováci najlepší basketbal a dokázali do 28. min držať s Čechmi krok. Tím sa však začala dariť trojbodová streľba a po tretej štvrtine viedli o 5 bodov – 55:50. O výsledku zápasu rozhodli úvodné štyri minúty záverečného dejstva, keď Slováci nedali ani bod a náskok hostí presiahol 10 bodov – 61:50. V 36. min ešte dva koše M. Rančíka dali domácim nádej (57:63), no skúsení Česi s prehľadom kontrolovali záver stretnutia. Trojka Sedmáka so zaverečným klaksónom už len skorigovala skóre na 60:65.

Výsledky – sobota – C-skupina: Slovensko – Česko 60:65 (15:19, 18:15, 17:21, 10:10) Zostava a body Slovenska: Gavel 17, R. Rančík 13, M. Rančík 5, Szalay 4, Marko 3 (Sedmák 8, Nuber a Červenka po 5, Mrviš 0, J. Sedlák ml. 0) Zostava a body Česka: Benda 15, Slezák 12, Pumprla 11, Čarnecký 5, Pospíšil 0 (Houska 10, Bartoň 6, Bohačík 4, Chán 2, Kotas 0, Tóth 0) TH: 18/14 – 5/4, fauly: 13 – 18, trojky: 6 – 7.

Ďalší výsledok C-skupiny: Cyprus – Švajčiarsko 70:67 (11:14, 16:18, 15:15, 25:23)