Anton Hrachovský Správy

Desaťtisíce ľudí vyšli v Bratislave do ulíc: Za slušné Slovensko má za sebou ďalšiu kapitolu

V Bratislave sa zišli ľudia na ďalšom zhromaždení Za slušné Slovensko. Hlavnou výzvou zúčastnených bolo odstúpenie prezidenta Policajného zboru a špeciálneho prokurátora.

Ilustračný obrázok k článku Desaťtisíce ľudí vyšli v Bratislave do ulíc: Za slušné Slovensko má za sebou ďalšiu kapitolu
Zdroj: TASR

Na bratislavskom Námestí SNP sa zišli ľudia na ďalšom zhromaždení Za slušné Slovensko. Hlavnou výzvou zúčastnených, ktorých počet podľa oznámenia organizátorov presiahol 30.000, bolo odstúpenie prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara i špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Nevyhnutná zmena

Túto požiadavku viackrát zopakovali moderátori zhromaždenia, vyhlásili, že je to prvá a nevyhnutná zmena k obnoveniu dôvery verejnosti v štát a jeho orgány. Gašparovi i Kováčikovi vyčítali, že pod ich vedením polícia a špeciálna prokuratúra dlhodobo ignorujú korupčné kauzy, Gašparovej vizitke pripisujú i postup pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, takisto aj útek odsúdeného bossa východoslovenskej mafie Róberta Okoličányho.

Ďalšie verejne formulované požiadavky sa týkajú nezávislosti policajnej inšpekcie, a tiež zmeny spôsobu výberu vedenia PZ i špeciálneho prokurátora.

Argumentom sú solidarita a pravda

Nevyhnutné zmeny v orgánoch polície, prokuratúry i súdov deklaroval vo svojom vystúpení člen Súdnej rady Pavol Žilinčík. Lekár a vysokoškolský pedagóg Vladimír Krčméry vo svojom prejave ocenil, že tí, ktorí sa pripojili k iniciatíve Za slušné Slovensko, dokázali pokojnou a nenásilnou formou protestov dosiahnuť za krátky čas nemalé zmeny. "Naším argumentom sú solidarita a pravda a v tom sa zaraďujeme medzi vyspelé národy,“ povedal.

Na pódiu vystúpil i novinár Marián Leško, rovnako tak farmár František Oravec z Gyňova, ktorý zopakoval svoj prejav z protestného vystúpenia 5. apríla v Košiciach, v ktorom rozprával o zastrašovaní farmárov na východnom Slovensku a podvodoch s agrodotáciami. K ľuďom sa prihovorili aj herci činohry Slovenského národného divadla Táňa Pauhofová a Richard Stanke.

Približne dve hodiny trvajúce podujatie prebehlo pokojne, nenarušili ho žiadne incidenty.

Okrem Bratislavy sa zhromaždenie Za slušné Slovensko uskutočnilo aj v Humennom na východnom Slovensku. Organizátori chceli týmto spôsobom symbolicky vyjadriť jednotu naprieč všetkými slovenskými krajmi od západu po východ.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM