Správy Zo Slovenska

KDH volá po kontrolách na hraniciach s Maďarskom: Doplatia na to Slováci!, reaguje Mikulec

Zavedenie kontrol na maďarskej hranici neprinesie želaný efekt, upozornil v utorok minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v súvislosti s témou nelegálnej migrácie.

Ilustračný obrázok k článku KDH volá po kontrolách na hraniciach s Maďarskom: Doplatia na to Slováci!, reaguje Mikulec
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko by malo zvážiť kontroly na hraniciach s Maďarskom. Vláda svojou nečinnosťou priviedla krajinu mimo Schengenu, keď kontroly na hraniciach voči Slovensku zaviedli Rakúsko aj Česko, namiesto dodržiavania voľného pohybu osôb a tovaru. Skonštatovalo to mimoparlamentné KDH v reakcii na aktuálnu migračnú krízu.

KDH: Je to nemysliteľné

„Je nemysliteľné, aby Slovensko znášalo bremeno nezvládnutej migrácie do Európskej únie, keď pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice zlyháva predovšetkým Maďarsko. Slovensko svoju hranicu s Ukrajinou stráži kvalitnejšie,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

SR musí podľa neho okamžite konať, pretože svojou nečinnosťou spôsobuje diplomatické a hospodárske škody. Majerský poukazuje, že hoci Slovensko pomáha Maďarsku v strážení hraníc so Srbskom, problém s migráciou zostáva naďalej aktuálny a treba ho riešiť.

„Ak to nejde inak, treba pristúpiť ku kontrolám na hraniciach s Maďarskom. Minister vnútra a vláda nesú zodpovednosť v prvom rade za slovenských občanov a v ich záujme musia prijať efektívne opatrenia,“ poznamenal predseda KDH.

Hnutie zároveň tvrdí, že väčšina migrantov prichádza na Slovensko z Maďarska napriek tomu, že v roku 2015 Maďarsko postavilo plot na maďarsko-srbskej hranici.

Mikulec: Neprinesie to efekt

Zavedenie kontrol na maďarskej hranici neprinesie želaný efekt, upozornil v utorok minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v súvislosti s témou nelegálnej migrácie. Sústrediť sa podľa neho treba na zabezpečenie ochrany vonkajšej hranice Schengenu.

Teoreticky podľa ministra je možné zaviesť kontroly na hranici s Maďarskom, čo by však obmedzilo slovenských občanov žijúcich za hranicou.

Poukázal tiež na vysoké finančné náklady, ale aj nedostatok policajtov či infraštruktúry vzhľadom na členstvo Slovenska v Schengene. Minister tiež argumentuje, že zvýšená migrácia by podľa pravidiel EÚ nemala byť dôvodom hraničných kontrol.

„Je scestné si myslieť, že dokážeme hermeticky zavrieť hranicu a neprejde ani noha, toto je nereálne, preto hovoríme, že riešením je sa spojiť, jednotlivé krajiny a zabezpečiť ochranu vonkajšej hranice,“ vyhlásil Mikulec.

Za dobrý príklad považuje, ako Slovensko zabezpečuje v spolupráci s medzinárodnými organizáciami hranicu s Ukrajinou.

Mikulec pripomenul, že z dôvodu zvýšenej migrácie sú hliadky po celom Slovensku. V blízkosti hraníc sú aj spoločné slovensko-maďarské hliadky a slovenskí policajti pôsobia aj na srbsko-maďarskej hranici. V blízkosti hraníc sa podľa ministra hľadajú ďalšie priestory, aby v prípade potreby dokázali zabezpečiť zázemie pre migrantov.

Migrantov treba vracať

Maximum snahy venuje podľa Mikulca ministerstvo tomu, aby sa aj v spolupráci s ďalšími krajinami utlmili toky migrantov a zabezpečila sa vonkajšia hranica a zároveň, aby sa štáty vedeli o migrantov nielen postarať, ale aj vrátiť do ich krajín pôvodu, ak to je možné.

„Európska komisia musí rokovať s Tureckom alebo Srbskom tak, aby sme vedeli s nimi jednať o readmisných dohodách,“ doplnil Mikulec.

Slovensko tiež vytvára tlak, aby Európska komisia riešila aj nedodržiavanie platných usmernení, či zosúladenie vízovej politiky so Srbskom alebo zosúladenie trestania prevádzačstva.

Rokuje sa podľa neho aj o refundáciách nákladov, ako to bolo v prípade ukrajinských odídencov.

K zámeru generálnej prokuratúry preveriť kroky v súvislosti so zabezpečením hraníc Mikulec povedal, že víta, ak generálny prokurátor Maroš Žilinka prešetrí, ako dochádza k presunu migrantov z českej hranice na Slovensko. „Poskytneme mu maximálnu súčinnosť,“ dodal.

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM