Správy Zo Slovenska

Lúk je málo, postrekujeme veľa. Včely preto hynú v tisíckach!

Na Slovensku je okolo 18-tisíc včelárov, ktorí obhospodarujú takmer 300-tisíc včelstiev. Niektorým včelárom uhynula väčšina včelstva.

Ilustračný obrázok k článku Lúk je málo, postrekujeme veľa. Včely preto hynú v tisíckach!
7
Galéria
Zdroj: TASR

„Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života.“ Albert Einstein, 1921

Slovenský zväz včelárov (SZV) očakáva úhyn včiel v hodnote okolo 3,6 milióna eur. V súčasnosti prebieha monitoring strát včiel za obdobie zimovania 2019/2020.

Úhyn včiel

SZV však už vie teraz povedať, že niektorým včelárom uhynula väčšina včelstva. Uviedol to podpredseda SZV Róbert Chlebo. Momentálne sa analyzujú aj záťažové látky a prítomnosť patogénov zo vzoriek mŕtvych včiel.

Chlebo vysvetľuje, že do sezóny 2018/2019 straty včiel nepresiahli hranicu desať percent, čo je všeobecne akceptovaná hranica úhynu. V sezóne 2018/2019 však zimné straty na Slovensku boli nad desať percent. „Predstavuje to hodnotu mŕtvych včelstiev 3,6 milióna eur a s podobným číslom rátame aj túto jar,“ poznamenal Chlebo.

Počas sezóny sa dajú výpadky včelstiev nahradiť vytváraním nových. „Štandardne sa sledujú najmä mimosezónne výpadky včelstiev, ku ktorým dochádza v období od ich poslednej kontroly v septembri a októbri, do obdobia prvých preletov včelstiev vo februári a marci,“ približuje Chlebo. Straty včelstva sa monitorujú prostredníctvom štandardizovaných dotazníkov.

Málo kvitnúcich lúk

Zimné úhyny včelstiev sú podľa Chleba najviac ovplyvnené parazitom klieštik a niektorými genetickými verziami ním prenášaného vírusu. „Na prežívateľnosť včelstiev v hlavnej sezóne zas najviac vplýva nedostatok priebežne kvitnúcej včelej pastvy a znižovanie dlhovekosti včiel, ako aj plodnosti matiek a trúdov, v dôsledku záťažových látok, najmä pesticídov používaných v ochrane rastlín, ale aj na liečenie klieštikovitosti,“ hovorí Chlebo. Dodáva, že včelári asi nikdy nebudú schopní odhaliť viacnásobné vzájomné pôsobenie rôznych látok či chorôb.

V súčasnosti je na Slovensku okolo 18-tisíc včelárov, ktorí obhospodarujú takmer 300-tisíc včelstiev, uvádza Chlebo. Väčšina z nich patrí do SZV.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM