Slováci už majú vo vzájomnej bilancii proti Sev. Írom navrch

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia nastúpila v stredu 9. septembra proti Severnému Írsku na historicky tretí oficiálny vzájomný zápas. Zverenci trénera Vladimíra Weissa zvíťazili v stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR na štadióne Windsor Park v Belfaste nad domácimi „ostrovanmi“ 2:0 (1:0). V prvom polčase skóroval v 15. min Stanislav Šesták, po zmene strán sa v 67. min gólovo presadil aj Filip Hološko. V aktuálnej bilancii A-tímov oboch krajín už majú navrch Slováci, ktorí dvakrát zvíťazili a raz prehrali pri aktívnom skóre 4:2.

Prvé meranie síl medzi Slovenskom a Severným Írskom má „starší“ dátum – 25. marca 1998. V medziš­tátnom priateľskom stretnutí pred viac ako jedenástimi rokmi prehrali Slováci tesne 0:1. Po bezgólovom prvom polčase sa o jediný gól tohto súboja v Belfaste postaral v 53. min Lomas. Hoci sa zverenci vtedajšieho trénera SR Jozefa Jankecha snažili vyrovnať, napokon ťahali za kratší koniec.

V druhej vzájomnej konfrontácii, ktorá sa uskutočnila na bratislavskom Tehelnom poli v rámci aktuálnej eliminácie o účasť na MS 2010, sa futbalistom SR vydarila odveta. „Weissovci“ zdolali vlani 6. septembra svojho severoírskeho súpera 2:1 (0:0). Opäť bezgólové prvé dejstvo zmenil hneď v úvodnej minúte II. polčasu domáci stopér Martin Škrtel a v 70. min pridal druhý úspešný zásah Marek Hamšík. Ani vlastný gól Jána Ďuricu deväť minút pred koncom riadneho hracieho času už nič nezmenil na dôležitom „trojbodovom“ zápise Slovákov v kvalifikačnej ouvertúre.

Spomenutý stredajší súboj v Belfaste mal tak ako minulý rok kvalifikačný charakter. Víťazstvom 2:0 sú futbalisti SR už viac ako jednou nohou na budúcoročných majstrovstvách sveta v Južnej Afrike, čo by pre Slovensko znamenalo premiérovú účasť na takomto prestížnom podujatí.

Prehľad doterajších vzájomných duelov futbalových A-tímov Slovenska a Severného Írska (bilancia z pohľadu SR: 3 zápasy – 2 víťazstvá, 0 remíz, 1 prehra, skóre: 4:2)

Medzištátny priateľský zápas: 25. marca 1998 – Belfast (štadión Windsor Park): Severné Írsko – Slovensko 1:0 (0:0) Gól: 53. Lomas, ŽK: 75. Zeman, 78. Dubovský, 90. I. Bališ (všetci SR), rozhodoval: Howells (Wales), 7895 divákov

Zostavy: Severné Írsko: Fettis – A. Hughes, Morrow, Hill, Jenkins – Lomas, Lennon, Gillespie (90. McCarthy), M. Hughes – Dowie, Quinn (83. O´Boyle). Tréner: Lawrie McMenemy. Slovensko: A. Vencel – Tittel – Zeman, Milan Timko (81. T. Zátek), Špilár, Kinder – Slovák (69. I. Bališ), Moravčík (69. Mir. Sovič), Dubovský – Pinte (46. Sz. Németh), J. Majoroš. Tréner: Jozef Jankech.

Kvalifikácia MS 2010: 6. septembra 2008 – Bratislava (Tehelné pole): Slovensko – Severné Írsko 2:1 (0:0) Góly: 46. M. Škrtel, 70. Hamšík – 81. J. Ďurica (vlastný), ŽK: 3. Hamšík – 35. Gillespie, 69. Evans, 70. Brunt, rozhodovali: Ivanov – Golubev, Semionov (všetci Rus.), 5445 divákov

Zostavy: Slovensko: Senecký – Pekarík, M. Škrtel, M. Petráš, J. Ďurica – Karhan (75. Zabavník) – Sapara, J. Kozák, Hamšík, Vittek (84. Mintál) – Jakubko (60. Švento). Tréner: Vladimír Weiss. Severné Írsko: M. Taylor – A. Hughes, Craigan, Evans, McCartney – Baird (78. Shiels) – Gillespie (53. Feeney), Clingan, Davis, Paterson (66. Brunt) – Healy. Tréner: Nigel Worthington.

Kvalifikácia MS 2010: 9. septembra 2009 – Belfast (Windsor Park): Severné Írsko – Slovensko 0:2 (0:1) Góly: 15. Šesták, 67. Hološko, ŽK: 17. Clingan, 83. Healy – 18. Šesták, rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Simons (všetci Hol.), 14 500 divákov (vypredané)

Zostavy: Severné Írsko: M. Taylor – McAuley, Craigan, A. Hughes, J. Evans – D. Johnson, Clingan (71. Baird), McCann (71. McGinn), S. Davis – Healy, Paterson (76. Brunt). Tréner: Nigel Worthington. Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Kopúnek, Zd. Štrba – Weiss ml. (90.+ Sapara), Vittek, Stoch (80. Jendrišek) – Šesták (65. Hološko). Tréner: Vladimír Weiss.

Prehľad strelcov gólov slovenských futbalistov proti Severnému Írsku (v troch dueloch spolu 4 úspešné zásahy): 1 – Martin Škrtel, Marek Hamšík, Stanislav Šesták, Filip Hološko