Webnoviny - Svet

V semifinále US Open sa stretne Federer s Djokovičom

WEBNOVINY.SK

NEW YORK 10. septembra (WEBNOVINY) – Švajčiar Roger Federer a Srb Novak Djokovič stratili v stredu po jednom sete, ale stali sa prvými semifinalistami dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny US Open v New Yorku (31. augusta – 13. septembra, celková dotácia 21,664 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku).

Líder svetového rebríčka ATP a držiteľ ostatných piatich miestnych titulov Federer zdolal vo štvrťfinále dvanástku tohto podujatia, Švéda Robina Söderlinga, za 153 minút 6:0, 6:3, 6:7 (6), 7:6 (6), keď v tajbrejku tretej časti stratil náskok 4:0 a v koncovke štvrtého dejstva čelil setbalu za stavu 5:6 v „lotérii“. Mečbal premenil 9 minút po polnoci.

Djokovič si ako štvorka renkingu poradil za 185 minút so Španielom Fernandom Verdascom nasadeným ako desiatym 7:6 (2), 1:6, 7:5, 6:2. V desiatej hre úvodnej časti ako podávajúci odvrátil dva setbaly v rade, a hoci neskôr prehral 7 gemov za sebou, dokázal sa rýchlo pozviechať. Vo štvrtom sete naznačil Srb rozhodnutie brejkovým únikom na 2:1, po ktorom si súper nechal ošetriť brušné svalstvo.

V sobotu pôjde v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center medzi Federerom a Djokovičom o reprízu predvlaňajšieho finále. V zostávajúcich štvrťfinále sa vo štvrtok stretnú Fernando González (11-Čile) – Rafael Nadal (3-Šp.) a Juan Martin Del Potro (6-Arg.) – Marin Čilič (16-Chorv.).

Víťaz 15 súčastí "veľkej štvorky“ Federer postúpil medzi najlepším štyroch na takejto úrovni po 22. raz v rade. Šiestu trofej bez prerušenia na majstrovstvách Spojených štátov amerických naposledy získal v roku 1925 legendárny domáci Bill Tilden. Dvadsaťosemročný bazilejský rodák ťahá v lokalite Flushing Meadow šnúru 39 jednotlivých triumfov od neúspechu proti Argentínčanovi Davidovi Nalbandianovi v osemfinále ročníka 2003. Tento rok však ešte nemôže ani len vyrovnať rekord spomenutého Tildena v podobe 42 víťazstiev nonstop. Bilanciu zo vzájomných zápasov so Söderlingom upravil na 12:0. Švéda prekonal na treťom vrcholnom turnaji v rade. Na parížskom Roland Garros, kde Švajčiar skompletizoval svoj tzv. kariérny Grand Slam, to bolo vo finále. Nad Djokovičom vedie 8:4. V súboji o primát na augustovom prípravnom podujatí ATP Masters 1000 v americkom Cincinnati v Ohiu zdolal zverenca Mariána Vajdu 6:1, 7:5.

Dvadsaťdvaročný Belehradčan sa dostal medzi najlepších štyroch v Corona Parku vo štvrti Queen´s po tretí raz v rade. Ak si úradujúci majster sveta z novembrového Šanghaja vybojuje svoj druhý grandslamový klenot po melbournských Australian Open 2008 a Nadal prehrá už vo štvrťfinále, posunie sa „Nole“ premiérovo na druhý post v počítačovom poradí. Semifinalistu z južnej pologule z tejto sezóny Verdasca zdolal štvrtýkrát v sérii. Spočiatku pritom mal s týmto napredujúcim ľavákom skóre 0:2.

Dvojhra mužov – štvrťfinále: Roger Federer (1-Švajč.) – Robin Söderling (12-Švéd.) 6:0, 6:3, 6:7 (6), 7:6 (6) za 153 minút Novak Djokovič (4-Srb.) – Fernando Verdasco (10-Šp.) 7:6 (2), 1:6, 7:5, 6:2 za 185 minút

Zostávajúci štvrťfinálový program (hrá sa vo štvrtok): Fernando González (11-Čile) – Rafael Nadal (3-Šp.) / bilancia 3:6 Juan Martin Del Potro (6-Arg.) – Marin Čilič (16-Chorv.) / bilancia 1:0