Volejbalistkám generálka pred ME nevyšla, prehrali s Chorvátkami

PÚCHOV 18. septembra (WEBNOVINY) – V poslednom prípravnom zápase pred odchodom na majstrovstvá Európy do Poľska (25. septembra – 4. októbra) prehrali slovenské volejbalové reprezentantky v Púchove s Chorvátskom 0:3. Balkánky odplatili Slovenkám prehru 1:3 zo štvrtkového súboja. Po zápase tréner Miroslav Čada zúžil nomináciu na 12 hráčok, zo 14-členného kádra vyradil smečiarku Salanciovú a libero Valachovú. Slovenské reprezentantky dostali víkendové voľno a v pondelok na poludnie sa stretnú opäť v Púchove, odkiaľ odcestujú v stredu do dejiska majstrovstiev Európy. Tam sa v základnej D-skupine v Katoviciach stretnú postupne s Českom (25. septembra, 17.30), Azerbajdžanom (26. septembra, 15.00) a Srbskom (27. septembra, 15.00).

Prípravný zápas: Slovensko – Chorvátsko 0:3 (-22, –29, –17) 97 minút, rozhodovali: Porvazník, Sňahničan, 200 divákov.

Zostavy: Slovensko: Rojková, Gogolová, Hrončeková, Smák, Konečná, Soaresová, libero Kohútová (Noseková, T. Crkoňová, Kuciaková, Viestová). Chorvátsko: Grbačová, Popovičová, Jerkovová, Ušičová-Jogunicová, Milošová, Poljaková, libero Miletičová (Alajbegová, Barunová, Dugandžičová, Katičová).

Chorvátky sa dostali ako prvé k brejku a po útoku Popovičovej viedli 4:2. Slovenským volejbalistkám sa zásluhou esa Soaresovej podarilo vyrovnať na 4:4, ale na prvom technickom timeoute viedli hostky o tri body 8:5. Balkánske hráčky si náskok nielen udržiavali, ale aj ho postupne zvyšovali. Viedli už 19:13, ale slovenské reprezentantky sa nevzdali a znížili na 17:19. V koncovke setu sa však presadili Chorvátky, vyhrali ho 25:22 a ujali sa vedenia 1:0. Nástup do druhého setu vyšiel lepšie Slovenkám, po ese Soaresovej sa im podaril brejk na 5:3. Neskôr dala ďalšie eso Konečná, po ktorom bolo 8:6. Náskok súpera však Chorvátky zlikvidovali a na druhý technický oddychový čas odchádzali už pri svojom vedení 16:15. V dramatickej koncovke setu vyrovnali Slovenky zásluhou servisu Soaresovej z 20:23 na 23:23 a potom sa družstvá ťahali bod po bode. Nakoniec mali viac šťastia Chorvátky a po aute Gogolovej vyhrali druhý set 31:29. V treťom dejstve sa na poste smečiarky predstavila Kuciaková, ale taktovku pevne držali v rukách Chorvátky. Diváci v púchovskej hale hnali slovenské volejbalistky za vyrovnaním, ale skúsené súperky s výraznou výškovou prevahou jednoznačne mierili za víťazstvom. Tretí set nakoniec vyhrali Chorvátky 25:17 a celý zápas 3:0.

Nominácia SR na ME: Nahrávačky: Monika Smák (GCB Centrostal Bydgoszcz/Poľ.), Martina Viestová (Doprastav Bratislava).

Blokárky: Jana Gogolová (Stella ES Calais/Fr.), Veronika Hrončeková (Slávia UK Bratislava), Tatiana Crkoňová (Doprastav Bratislava).

Smečiarky: Daniela Rojková (Doprastav Bratislava), Martina Konečná (Konstanca/Rum.), Miroslava Kuciaková (Doprastav Bratislava), Ivana Bramborová (VK Prostějov).

Univerzálky: Solange Soaresová (VK Prostějov/ČR), Martina Noseková (KP Brno/ČR).

Libero: Simona Kohútová (bez angažmánu).