Zo Slovenska

Ako sa správne zbaviť kliešťa? Odborníci VYVRACAJÚ jeden rozšírený MÝTUS

Sezóna nebezpečných kliešťov je tu. Po návrate z prírody si preto skontrolujte svoje telo. Ak nájdete prisatého kliešťa, odstráňte ho čo najskôr.

Ilustračný obrázok k článku Ako sa správne zbaviť kliešťa? Odborníci VYVRACAJÚ jeden rozšírený MÝTUS
Zdroj: Pixabay.com/ TASR

Kliešťa prisatého na tele treba vytiahnuť čo najskôr. Po návrate z prírody by si ľudia preto mali bezprostredne skontrolovať celú pokožku. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Rozhoduje čas

„Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení. Po návrate z pobytu v prírode alebo v blízkosti mestskej zelene je preto dôležité bezprostredne po návrate domov skontrolovať celú pokožku tela. Poriadne si prezrite najmä miesta ako podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy,“ poznamenal.

Kliešťa odporučil úrad odstrániť pinzetou. Dôležité je podľa neho vybrať celé telo aj s hlavičkou.

Nemá sa naň kvapkať olej.

Takto sa ho zbavíte

„Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože,“ ozrejmili odborníci.

Ľudia by kliešťa po odstránení nemali mliaždiť prstami.

„Hoďte ho do WC misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe/v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,“ odporučil ÚVZ.

Apeluje aj na dezinfikovanie pinzety a miesta prisatia. Ľuďom tiež radí, aby si mesiac po odstránení kliešťa všímali príznaky, ako sú horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov či opuch. „Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s vaším lekárom,“ uzavrel.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

S VONKAJŠÍMI TEPLOTAMI NARASTÁ AJ AKTIVITA KLIEŠŤOV, S PREVENCIOU ZAČNITE EŠTE PRED NÁSTUPOM JARI 🌡 Dlhodobé oteplenie...

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, March 7, 2024
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM