ELA Zo Slovenska

Európu zasiahlo neskoré leto s +36 °C. U nás bol ojedinele tropický deň. Dokedy bude horúco?

V Európe je veľmi teplé až horúce stabilné počasie a cítiť to aj u nás. Meteorológovia zaznamenali v nedeľu ojedinele tropický deň, keď teplota dosiahla 30 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku Európu zasiahlo neskoré leto s +36 °C. U nás bol ojedinele tropický deň. Dokedy bude horúco?
Zdroj: TASR/DPA

Počasie je takmer v celej Európe stabilné a nadpriemerne teplé až horúce. Teploty sa lokálne môžu vyšplhať až na +36°C, slnečné počasie by v Európe malo trvať až do nasledujúceho víkendu. Silná oblasť vysokého tlaku vzduchu sa rozšíri z juhu nad celú Európu a teda dorazí aj ku nám, informuje portál iMeteo.sk.

„V pondelok sa bude oblasť vysokých teplôt presúvať od strednej časti Európy na sever. Najteplejšie by malo byť v Nemecku, Dánsku a Veľkej Británii. Stále to však pre nás znamená teplé a stabilné počasie,“ informuje iMeteo.sk.

Teplo aj u nás

Meteorológovia zaznamenali v nedeľu ojedinele tropický deň, keď teplota dosiahla 30 stupňov Celzia. Išlo o meteorologické stanice Gbelce, Kamenica nad Hronom, Mužla, Hurbanovo a Horné Lefantovce v Nitrianskom kraji a Dudince v Banskobystrickom kraji. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

„Za teplé počasie môže pretrvávajúci vplyv tlakových výší, ktoré sa v našej oblasti striedajú, no teplá vzduchová hmota sa tu udržuje bez výraznejšej zmeny,“ informovali meteorológovia s tým, že aj v pondelok (14. 9.) bude pretrvávať teplé počasie s minimom oblačnosti. K výraznejšej zmene by podľa SHMÚ malo prísť vo štvrtok (17. 9.).

Aký bude týždeň?

„V utorok sa bude teplá vzduchová hmota presúvať stále viac na sever, avšak veľmi pomaly a vysoké teploty neopustia ani našu oblasť a západnú časť Európy,“ dodáva iMeteo.sk.

Maximálne denné teploty budú až do stredy vrátane dnešného dňa dosahovať vysoké hodnoty. Rána sú síce už chladnejšie, no počas dňa sa denné maximá budú šplhať na +24 až +30 °C. Noci ale budú poriadne chladné, teplota bude klesať na +8 až +12 °C, v horských dolinách a kotlinách môže byť aj menej.

Postupne od stredy by však táto séria horúcich mala končiť, ale niektoré modely predpokladajú, že sa udržia až do víkendu. Výrazná zmena v počasí nás čaká vo štvrtok. Počas dňa bude od severu postupovať cez naše územie studený front. Ten prinesie prehánky, občasný dážď a ojedinele aj búrky.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie