Aktualizované han Správy Zo Slovenska

Je tu DRUHÁ vlna koronavírusu! Minister zdravotníctva neodporúča cestovať do zahraničia

Slovensko má schválený nový pandemický plán. V utorok ho odobrila Pandemická komisia vlády SR, ktorá zasadala na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR.

Zdroj: TASR

Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. Po stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Slová ministra

Minister zdravotníctva Krajčí neodporúča cestovať do zahraničia, situácia sa podľa neho zhoršuje, aj keď je stabilizovaná. Spomenul však, že s výnimkou Maďarska, sú susedné štáty na tom s ochorením COVID-19, horšie.

„Druhú vlnu pandémie COVID-19 už tu máme,“ vyhlásil na začiatok Marek Krajčí a avizuje, že bude zasadať konzílium odborníkov, aby ešte prehodnotili stav v okolitých krajinách.

Ešte sme na tom dobre

Nárast druhej vlny pandémie nového druhu koronavírusu je na Slovensku ešte relatívne dobrý. „Situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ konštatoval Krajčí s tým, že v okolitých krajinách je situácia je komplikovanejšia.

Komisia by mala zadefinovať aj menej bezpečné regióny iných krajín. Počty chorých rastú napríklad v Česku či Poľsku. O bezpečnosti cestovania do iných krajín by mal rozhodnúť premiér Igor Matovič (OĽANO).

„Dobrou správou je, že Slovensko má oddnes nový pandemický plán. Podľa pandemického plánu máme zabezpečenú pripravenosť Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcna. Ten pandemický plán bol prepracovaný v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, stavanie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabepečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia,“ povedal Krajčí.

A čo školský rok?

„Je dôležité, aby do školy nastúpili zdravé deti! Stačí, čestné prehlásenie rodičov, keď nebolo dieťa v zahraničí, či na veľkých akciách. Preto sa neodporúča cestovať do zahraničia dva týždne pred začiatkom školského roku. Ak sa tak stane, bude mu nástup do školy odložený,“ uviedol Krajčí na tlačovej konferencii po zasadnutí komisie.

Odporúčanie na zavedenie tzv. vyhlásenia o bezinfekčnosti chce minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) predniesť na stredajšom (12. 8.) rokovaní vlády.

Viac o nariadeniach sa dočítate TU.

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM