Ľubomír Hudačko Správy Regióny

Legálne drogy dostať aj v Prešove: Záujem pri automatoch prejavujú aj mladiství, FOTO

Hoci elektronické cigarety alebo vape perá stoja 25 eur a sušené HHC kvety 15 eur, kupujúcich to príliš neodrádza.

Ilustračný obrázok k článku Legálne drogy dostať aj v Prešove: Záujem pri automatoch prejavujú aj mladiství, FOTO
4
Galéria

Odborník v oblasti prevencie kriminality, so špecializáciou na krízovú intervenciu a motiváciu Miroslav Schlesinger, sa problematike závislostí a rôznym rizikám s tým spojenými venuje vyše dvadsať rokov. Pre Dnes24.sk odpovedal na otázky, či je normálne predávať tieto produkty vo veľkom nákupnom centre.

„Istotne nie je v poriadku, keď dostupnosť týchto produktov je vekovo neobmedzená. V súčasnosti síce nie sú tieto látky v našej krajine na zozname zakázaných, ale už sa tu objavujú prvé nežiaduce prípady s dopadom na zdravotný stav konzumentov. Prvými obeťami v tejto oblasti sú opäť deti a mladiství, ktorí majú vo zvyku vyberať si vždy prioritne to, čo je v ich očiach najľahšie a ešte k tomu zakázané. So zavádzaním rôznych pochybných produktov tohto charakteru možno uviesť z minulosti napríklad heroín. Na trh sa dostal najprv ako liečivo, ale zakrátko bol radikálne stiahnutý z trhu. Podobný priebeh mal aj tzv. žuvací tabak, ktorý taktiež priniesol so sebou vlnu závislostí a negatívnych dopadov na ľudský organizmus. Osobne predpokladám, že je len otázkou času, kedy tento predaj bude zakázaný alebo legislatívne obmedzený.“

Čo tieto látky vlastne obsahujú a urobia so zdravím človeka?

„Pre bežného užívateľa je podstatné vedieť, že po ich konzumácii sú zaznamenané zmeny v organizme. Konkrétne hovoríme o zmeny stavu v nervovej sústave, kedy sa mení psychický stav ich konzumenta. Následne nám vzniká riziko závislosti a akého si predvoja k inej závislosti, napríklad k inej ľahkej alebo ťažkej droge. Samozrejme, nie striktne za každých okolností, lebo k tomu treba splniť ešte ďalšie negatívne faktory.“

Ako je možné, že k tomuto kroku nákupné centrá pristúpili a ponúkajú to? Viete si to vysvetliť?

„Tento problém považujem vyložene za výsledok komerčného myslenia spoločností, ktoré idú do takýchto produktov s rizikom, že to bude onedlho zakázané alebo aspoň obmedzené. Preto konajú týmto spôsobom, aby za krátku dobu zarobili čo najviac financií. Pritom sa utvrdzujú v sebaklame, že nenesú za nič zodpovednosť. Je mylné domnievať sa, že zodpovednosť nesú len rodičia, lebo zodpovednosť preberá aj ten, kto takéto prevádzkovanie umožňuje. Aj keď je to na hrane zákona, morálna zodpovednosť tu stále je. Treba sa potom spýtať, ak obeťou nejakého zdravotného následku bude práve dieťa toho rodiča, ktoré takéto a podobné produkty umožňuje predávať deťom.“

Aké kroky by ste nákupnému centru navrhli, aby sa podnikli, nech tieto látky nie sú takto dostupné?

„Predaj takýchto produktov má byť pod kontrolou konkrétneho predajcu, ktorý by mohol skontrolovať vek zákazníka. Ideálna by bola aj kontrola, či to nejdú predať hneď mladším za vyššiu sumu – to je aktuálne prax napríklad so žuvacím tabakom, ale takáto kontrola je prakticky nereálna.“

Zábery predmetných automatov z Prešova nájdete vo fotogalérii.

Objektívom: Automaty na legálne drogy v Prešove
4
Galéria

TOTO SÚ LEGÁLNE DROGY, KTORÉ NÁM NIČIA ŽIVOTY Legálne drogy. Sú látky, ktoré nie sú zakázané a môžete si ich bežne...

Posted by Polícia SR - Košický kraj on Wednesday, November 18, 2020
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM