ELA Politika

Matovič či Pellegrini slovenským PREZIDENTOM? Šipoš a Saková prezradili ich ambície

Distribúcia peňazí na pomoc podnikateľom s cenami energií zlyhala. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 na to poukázal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Vyjadril sa aj k prezidentským voľbám.

Ilustračný obrázok k článku Matovič či Pellegrini slovenským PREZIDENTOM? Šipoš a Saková prezradili ich ambície
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nezaradený poslanec Národnej rady SR z mimoparlamentného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok reagoval, že vysoké zálohové platby, ktoré prišli podnikateľom, sú zodpovednosťou­ vlády.

Nedostatočná pomoc vlády

„Minister hospodárstva Karel Hirman má zodpovednosť za ministerstvo hospodárstva. Táto téma je témou ministerstva hospodárstva. Akékoľvek výhovorky, ukazovanie prstom na nepopulárneho Matoviča alebo Hegera, je nefér,“ zdôraznil Šipoš s tým, že poslanci si svoju povinnosť splnili a peniaze v štátnom rozpočte sú. Situáciu s vysokými zálohovými platbami má riešiť vláda na pondelkovom (16. 1.) rokovaní. Šutaj Eštok kritizoval okrem tohto aj nedostatočnú pomoc vlády smerujúcu dôchodcom či ambulantným lekárom.

V súvislosti s reformou nemocničnej siete šéf poslaneckého klubu OĽANO zdôraznil, že „je potrebné všetkým ľuďom v regióne vysvetliť, čo to bude znamenať“.

Poukázal na to, že ľudia v dôsledku šírených dezinformácií podliehajú strachu. Nie je podľa jeho slov možné, aby všetky nemocnice boli schopné vykonávať všetky zákroky. „To nie je o tom, že sa ideme baviť o nejakej špecializácii,“ reagoval Šutaj Eštok. Zdôraznil, že má ísť o rušenie tisícok lôžok.

Matovič prezidentom?

Šipoš v relácii tiež uviedol, že šéf OĽANO Igor Matovič podľa neho nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Hnutie si počká na prihlásených kandidátov a potom prijme stanovisko.

Hlava štátu by podľa jeho slov nemala vzísť z politických strán. „Na Slovensku je viacero kvalitných osobností z ľavicového spektra. Verím, že sa nám podarí predstaviť vlastného kandidáta,“ uviedol Šutaj Eštok. Doplnil, že debaty v Hlase-SD o prípadnom vlastnom kandidátovi sú ešte len v zárodku.

Téma prezidentských volieb zaznela aj v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike. Hosťami boli poslanci Národnej rady SR György Gyimesi (OĽANO), Denisa Saková a Tomáš Valášek (obaja nezaradení). Všetci traja sa zatiaľ pod novú vládu dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) nepodpísali.

Saková v závere diskusie povedala, že prezidentské voľby na Slovensku sú ešte ďaleko, najradšej by však bola, keby strana Hlas-SD postavila do volieb vlastného kandidáta. Nemyslí si, že by ním bol predseda strany Peter Pellegrini.

Valášek verí v opätovnú kandidatúru prezidentky Zuzany Čaputovej. Vie si predstaviť aj podporu bývalého ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. Naopak Gyimesi by Korčoka nepodporil.

Predčasné voľby?

Ak by dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) nemal 76 podpisov poslancov na podporu jeho vlády, nebude iná možnosť, ako diskutovať o predčasných parlamentných voľbách, uviedol Michal Šipoš. Nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok volá po čo najskoršom termíne volieb.

Šipoš považuje Hegerovu snahu získať 76 podpisov za legitímnu. Predpokladá, že v prípade dostatočnej podpory nebudú mať Igor Matovič a György Gyimesi (obaja OĽANO) problém podporiť novú vládu. Matovič chce podľa neho najskôr vedieť, kto by bol jej súčasťou.

Stabilnú vládu garantujú podľa Šutaja Eštoka jedine predčasné parlamentné voľby.

„Podporíme predčasné voľby, nič iné,“ zdôraznil. Prípadný septembrový termín volieb považuje za naťahovanie času. V relácii tiež kritizoval, že niekdajšia koalícia v parlamente neprijala zmenu ústavy, ktorá by umožňovala predčasné voľby. „Referendum nemuselo byť,“ podotkol.

Šipoš označil sobotné (21. 1.) referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie Národnej rady SR referendom alebo uznesením parlamentu za vyhadzovanie peňazí.

Čo je aktuálne v domácej politike?

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM