Politika

Zelenskyj telefonoval s Čaputovou: O čo požiadal slovenskú prezidentku a čo mu SĽÚBILA?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej, aby sa pripojila k jeho mierovému plánu zameranému na ukončenie vojny na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Zelenskyj telefonoval s Čaputovou: O čo požiadal slovenskú prezidentku a čo mu SĽÚBILA?
Zdroj: Instagram.com/zuzana_caputova

Oznámil to v piatok Zelenskyj na sociálnych sieťach, informuje TASR. „S prezidentkou Zuzanou Čaputovou sme hovorili o ďalšej obrannej spolupráci medzi Ukrajinou a Slovenskom. Pozval som ju, aby sa pripojila k implementácii mierového plánu. Hovorili sme o spoločných medzinárodných podujatiach,“ napísal Zelenskyj.

Ubezpečila ho o podpore

Čaputová ubezpečila Zelenského, že Slovensko bude v rámci svojich možností a kapacít pokračovať v podpore Ukrajiny. Potvrdila, že jej prezident predstavil desaťbodový plán, ktorý má dosiahnuť spravodlivý mier a je v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov.

„Všetky kroky, ktoré povedú k ukončeniu tejto brutálnej vojenskej agresie Ruska a nastoleniu trvalého mieru v Ukrajine ako Slovensko podporíme,“ vyhlásila na sociálnej sieti.

Recept na mier

Ako dodala prezidentka, Zelenskyj jej v telefonáte tiež zagratuloval k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky a občanom SR poprial v novom roku všetko dobré. Zároveň poďakoval za podporu, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine, vrátane pomoci ľuďom, ktorých vojna vyhnala zo svojej krajiny.

Ukrajinský prezident vyzýva na zorganizovanie celosvetového mierového samitu, kde by predstavil svoj plán na ukončenie vojny, nazývaný aj „recept na mier“ (Peace Formula).

Zahŕňa napríklad stiahnutie ruských vojakov z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny. To by znamenalo, že Rusko sa vzdá štyroch oblastí, ktoré anektovalo v septembri, a Krymského polostrova, ktorý anektovalo ešte v roku 2014.

Rusko však opakovane vyhlasuje, že o tomto bode odmieta diskutovať.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM