Lifestyle

Nedajte HEMOROIDOM žiadnu šancu! Na čo si dať pozor, aby sa vám vyhli?

K vzniku hemoroidov môže prispievať nezdravý životný štýl, viac ako polovica ľudí s hemoroidmi alebo ich príznakmi má podľa dát sedavé zamestnanie či nadváhu.

Ilustračný obrázok k článku Nedajte HEMOROIDOM žiadnu šancu! Na čo si dať pozor, aby sa vám vyhli?
Zdroj: Unsplash.com

Z hľadiska prevencie hemoroidov je dôležitá redukcia sedenia, pravidelný pohyb či vyvážená strava. Poukázali na to prednosta I. chirurgickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava Marek Čambal a krajská odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre gastroenterológiu Božena Pekárková.

Chráňte sa!

„Je veľmi dôležité, aby sa človek preventívne chránil a naozaj sa vyvaroval dlhému sedeniu, eliminoval aj tzv. vysedávanie na toalete. Neodporúča sa zdvíhanie ťažkých bremien a práca v podrepe. Pozor by sa mal dávať na análnu hygienu, ktorú netreba podceňovať, ale ani preháňať. K režimovým opatreniam patrí nepochybne i redukcia nadváhy,“ ozrejmil Čambal. Dôležitá je aj vyvážená strava s dostatkom vlákniny a tekutín.

Svrbenie aj bolesť

Pekárková vysvetlila, že hemoroidy sú prirodzenou súčasťou tela.

„Nachádzajú sa v análnej oblasti a okrem iného napomáhajú aj k udržaniu kontinencie, a to tak, že majú doplňujúcu tesniacu funkciu k análnemu zvieraču. Problém nastáva, keď hemoroidálne pletence opuchnú a zapália sa,“ spresnila s tým, že najčastejším príznakom ochorenia je svrbenie. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť v oblasti konečníka, pálenie, krvácanie či zápal.

Vyliečiť sa nedajú

Zdôraznila, že včasná a komplexná liečba je dôležitá už od prvých príznakov. Síce ide o chronické ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, liečbou je možné predlžovať obdobia pokoja a zmierňovať silu tzv. atakov.

Jej nevyhnutnou súčasťou sú pritom režimové opatrenia a už spomínaná zmena životného štýlu.

„Súčasťou liečby je aj systémová farmakoterapia, ktorá pozostáva z perorálne podaných liečiv – venofarmák pôsobiacich spevňujúco na steny ciev. Ako podporná liečba je zároveň vhodná lokálna farmakoterapia v podobe mastí, čapíkov a podobne, ktorá pomôže najmä rýchlo uľaviť od príznakov, ako sú svrbenie a bolesť,“ doplnila Pekárková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM