Tomáš Šuhajda Rôzne

Od dychvyrážajúcich filmov až po zamávanie Bradovi Pittovi. Nikola z Jasenova zažila nezabudnuteľné týždne

Benátsky filmový festival, jeden z najprestížnejších na svete, zrejme netreba nikomu bližšie predstavovať. Súčasťou jeho 76. ročníka bola aj Nikola Čabáková z Jasenova.

Ilustračný obrázok k článku Od dychvyrážajúcich filmov až po zamávanie Bradovi Pittovi. Nikola z Jasenova zažila nezabudnuteľné týždne
5
Galéria
Zdroj: Archív Nikoly Čabákovej

Na 76. ročník Benátskeho filmového festivalu vycestovala Nikola Čabáková z Jasenova, ktorá aktuálne študuje na Prešovskej univerzite anglický jazyk v kombinácii s estetikou. Bola členkou poroty pre filmovú kategóriu Giornate Degli Autori a tiež filmovým delegátom za Slovensko pre cenu Lux film prize, udeľovanú Európskym parlamentom.

Ako nám povedala, zážitkov bolo počas dvoch týždňov trvania tohto najstaršieho európskeho filmového festivalu neúrekom. A časť z nich vyrozprávala v nasledujúcom rozhovore.

Meryl Streep, Brad Pitt…

Aká bola vaša cesta na Benátsky filmový festival?

Mojim prvým krokom bola reakcia na výzvu Kina Úsmev v Košiciach. Táto výzva sa týkala zapojenia sa do projektu 28 Times Cinema, ktorý si stanovil za úlohu vyslať 28 mladých ľudí z 28 krajín Európskej únie na Benátsky filmový festival ako porotcov filmovej kategórie Giornate degli autori a veľvyslancov pre filmovú cenu Lux Film Prize. Podmienkou pre výber bolo krátke selfie video na tému What do I love in cinema, dobrá angličtina a zvládnutie aplikačného formuláru, ktorými sa preverili záujemcove schopnosti analyzovať a podať kvalitnú filmovú kritiku.

Z každej krajiny Európskej únie bol teda vybraný jeden uchádzač, ktorý dostal e-mailom osobité pozvanie od organizátorov. Nasledovala niekoľkotýždňová príprava a komunikácia. A mohlo sa vycestovať. 28 ľudí docestovalo deň pred začatím festivalu a rozprávkové 2 týždne plné filmov, workshopov, stretnutí s režisérmi a crew, lahodného talianskeho jedla, pláží, zábavy, ale aj ťažkej práce sa mohli začať.

Ktoré filmy z festivalu vás najviac dostali?

Vynechajúc veľké tituly ako bol Joker, Marriage Storry, Ad Astra alebo Painted Bird od susedov Čechov, asi by som najskôr zavítala do kategórie Lux Film Prize, ktorá síce nebola priamo súčasťou festivalu (jej výsledky sa dozvieme až v novembri), no napriek tomu nám bola na mieste odprezentovaná trojica finalistov, ktorí doslova vyrazili dych. Cold Case Hammarskjöld (Mads Brügger); God Exists, Her Name is Petrunya (Teona Strugar Mitevska) a The Realm (Rodrigo Sorogoyen) boli všetky tak špeciálne filmy, že na nich jednoducho nejde zabudnúť.

V rámci kategórie Giornati degli autori sme ako porota vybrali taktiež trojicu finalistov, ktorá na každého z nás urobila výnimočný dojem. Či už ide o režiséra na vrchole svojej hry Dominika Molla a jeho Only the animals alebo o poľskú vychytávku Corpus Christi či víťaza kategórie – film La Llarona, všetko to boli diamanty s hlbokými myšlienkami a precíznou filmovou poetikou.

Na červenom koberci sa vystriedalo množstvo hviezd, koho napríklad ste videli naživo?

Dá sa povedať, že viacero veľkých „hráčov“. Meryl Streep, Scarlett Johansson, Adam Driver, Joaquin Phoenix, Timothee Chalamet, Brad Pitt, tí všetci sa aspoň raz našli v mojom hľadáčiku. Naraziť na nich nebolo až také ťažké, akoby sa mohlo zdať. Stačilo sa pred stanovenou premiérou motať kdesi pred hlavnou budovou. Nadšené výkriky fanúšikov potom poľahky oznámili, kto práve prechádza po koberci.

Samozrejme, tí, ktorí tam doslova prišli celebrity loviť, mali aj iné zákutia, odkiaľ striehli. Veľmi obľúbeným a nikdy prázdnym spotom bol murovaný terasovitý balkón pred hotelom Excelsior. Celebrity privážali na člnoch k malému súkromnému mólu pod týmto balkónom, odkiaľ viedla chodba priamo do hotela. Niektorí z mojich kolegovcov sa s niekoľkými stretli priamo v lietadle alebo na letisku.

Jediný problém…

Okrem filmov a hviezd, odniesli ste si z festivalu nejaký iný nezabudnuteľný zážitok?

Jedným z najkrajších cinematických zážitkov vôbec bola jedna z prvých premiér, ktoré sme absolvovali, kedy bola celá porota, medzi nimi aj ja, predstavená moderátorom v obrovskej sále a vo svetle reflektorov, sprevádzaná nadšeným potleskom publika. Hneď po nás sa postavili režisér, producent, scenárista, nakráčali herci v krásnych róbach a oblekoch a na moment som sa skutočne cítila súčasťou toho celého veľkého kolotoča nazývaného šoubiznis.

Problém s týmto zážitkom bol len jediný. Po príchode domov som si musela napochytro uvedomiť, že normálne sa v kine netlieska a už vôbec sa nedáva 5-minútový standing ovation po konci premietania.

Ktorý slovenský film vás v poslednej dobe najviac zaujal?

Určite nikoho extrémne neprekvapím, ak spomeniem titul Čiara od režiséra Petra Bebjaka. Toto dielo priblížilo témy, ktoré sú silné, vizuálne očarujúce a divácky vzrušujúce v prostredí, ktoré je nám všetkým dobre známe. Kvalitné herecké výkony sa stretli s precíznosťou niekoľkých dejových línií a vytvorili tak nezabudnuteľné momenty, počas ktorých sa kúsky skladačky zrazu dostávajú na svoje miesto a divák jednoducho vie, že si pozrel kvalitný film.

Posledné roky sa z môjho pohľadu slovenská kinematografia dostáva na akýsi iný level filmami ako sú Eva Nová, Tlmočník, Učiteľka alebo aj novinka, ktorá práve beží v kinách od režiséra Marka Škopa – Nech je svetlo. Čiara bola určite jednou z hybných síl, ktoré našu filmovú tvorbu popotiahli správnym smerom.

Zaujímavé plány

Venujete sa fotografovaniu aj videoprojekcii. Akú sú vaše profesijné sny?

Určite by som sa chcela aj naďalej venovať tvorbe videoklipov, s ktorými som pred dvoma rokmi začínala, krátkym filmom – na ktorých pracujem v súčasnosti a popritom fotiť, a to veľa. Nasledujúce leto by som sa chcela pokúsiť preniknúť do brandže svadobného fotenia, nakoľko ma táto činnosť nadchýna už nejakú dobu.

Mojim primárnym snom a cieľom je však v tomto bode zúčastniť sa a uspieť na prijímacích skúškach v odbore filmová réžia na VŠMU v Bratislave, poprípade FAMU v Prahe, ktoré sa budú konať na prelome tohto roka. Po ukončení môjho bakalárskeho štúdia v máji sa vyskytne ideálna príležitosť ísť a skúsiť niečo nové. Nech potom neľutujem, že som neskúsila.

Nedávno uzrel svetlo sveta krátky film Otvor, ktorého ste spoluautorka a má už 13 tisíc zhliadnutí. Čakali ste taký úspech?

Popravde, keď som spisovala prvotný scenár, vôbec som si nevedela predstaviť, či sa moje myšlienky dokážu v tomto projekte adekvátne preniesť do vizuálu. Počas natáčania sme bojovali s rôznymi ťažkosťami, a teda konečný výsledok som nevedela predvídať ani ja. Z filmu naviac treba doslova ťahať témy, ktoré sú v ňom schované. S Dominikom (spoluautor filmu, pozn. red.) sme obaja akceptovali možnosť, že ľudia pravdepodobne nebudú mať záujem o filme vôbec uvažovať, a tak môže ostať nepochopený. Preto musím uznať, že ma toto neustále narastajúce číslo zhliadnutí milo prekvapilo. Aj preto sme sa podujali film v dohľadnej dobe preložiť do angličtiny.

Projekt, od ktorého na druhej strane očakávam istú formu úspechu, sa práve rodí a je to môj „prijímačkový film“ s názvom BEZCITNÝ. Znova nadviažem istú formu spolupráce s Dominikom Kopcom, a po našom poslednom rozhovore, verím, že tento film budeme vedieť preniesť na iný technický level. Veľkým plusom je, že tentoraz budem pracovať s hercami ešte stále čerstvo fungujúceho ochotníckeho divadla v Humennom a v jednej z hlavných úloh sa objaví Annamária Bajcurová, ktorú Humenné taktiež už na javisku zažilo. Dúfajme, že aj tento projekt sa poteší rovnako dobrému ohlasu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

V OBRAZOCH: Nikola z okresu Humenné bola súčasťou Benátskeho filmového festivalu
5
Galéria
Zdroj: giornate degli autori
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM