Správy Zo Slovenska

Poľnohospodári pociťujú v mnohých regiónoch Slovenska sucho. Kde je to s úrodou najhoršie?

Väčšina územia Slovenska je bez zrážok, poľnohospodári pociťujú v mnohých regiónoch sucho.

Ilustračný obrázok k článku Poľnohospodári pociťujú v mnohých regiónoch Slovenska sucho. Kde je to s úrodou najhoršie?
Zdroj: TASR

„Za posledné štyri týždne sa vlahová situácia zhoršuje najmä v severnej polovici územia, ale o nedostatku zrážok hovoria už aj na juhozápade a severovýchode Slovenska,“ priblížila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), na základe hlásení poľnohospodárov v rámci jarného monitoringu prác.

Suchá zima i jar

Pre nedostatok zrážok podľa nej napríklad prievidzskí poľnohospodári urýchlili sejbu jarných plodín, keďže sa obávajú deficitu zrážok a chcú čo najviac využiť jarnú vlahu.

Spresnila, že v oblasti Senice zase v uplynulých dňoch práve suché počasie umožnilo, že tamojší poľnohospodári mohli začať siať kukuricu na zrno a na siláž a že mohli aj pokračovať v sejbe slnečnice. „Akútny nedostatok vlahy je v okrese Veľký Krtíš,“ poznamenala.

O suchu podľa Holéciovej hovoria aj poľnohospodári v okresoch Lučenec a Poltár. V spomínaných regiónoch mali nielen slnečno a teplo, ale aj veterno, a práve takáto kombinácia počasia spôsobila ešte výraznejší úbytok vlahy v pôde.

Doplnila, že suché počasie na jednej strane umožňuje, aby boli jarné práce, zakladanie tohtoročnej úrody, plynulé. Na druhej strane, chýbajúca vlaha neprospieva vzchádzajúcim plodinám.

„Týka sa to najmä regiónov, kde počas zimy nebol takmer žiadny sneh. Zimná zásoba vody tam tak prirodzene chýba. Napríklad v oblasti Dolného Spiša pestovatelia naznačujú, že ak v najbližších dňoch nezaprší, bude problém nielen pri vzchádzaní jarných plodín, ale aj na trvalých trávnych porastoch a možno aj na viacročných krmovinách,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Ranné mrazy

Poľnohospodárov a farmárov čaká mrazivá nočná skúška. Počas prvých hodín stredy (15. 4.) sa na celom území SR podľa predpovede Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) očakávajú mínusové teploty.

Kým na juhozápade či juhovýchode krajiny môže ísť od polnoci do 7.00 h len o mierny pokles pod bod mrazu, v severných okresoch môžu teploty klesnúť na mínus štyri až mínus šesť, na Orave, Liptove, Spiši i Horehroní až na mínus sedem stupňov Celzia.

„Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie poľnohospodárskych plodín,“ upozornili meteorológovia na webe SHMÚ.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM