Riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky NAKA požiadal o uvoľnenie z funkcie
Riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer požiadal o uvoľnenie z funkcie.
Krajmer tak urobil „po dôkladnom zvážení a vzhľadom na neprimeraný nátlak na jeho rodinu a prácu protikorupčnej jednotky, ktorý vníma ako nedôvodný a politizujúci“. Uviedol to v spoločnom stanovisku Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru (PZ).
Krajmer ukončí svoju funkciu k prvému aprílu 2018. Na pozíciu šéfa národnej protikorupčnej jednotky bude dočasne poverený zástupca riaditeľa. Krajmer zostáva v PZ a nateraz nebude zastávať pozíciu v útvaroch kriminálnej služby.
„Mojou povinnosťou je zabezpečiť nestranné a nezaťažené fungovanie profesionálnej práce vyšetrovateľov a kriminalistov národnej protikorupčnej jednotky bez toho, aby bola ich práca a výsledky spochybňované,“ povedal Krajmer.
Riaditeľ NAKA Peter Hraško „rešpektuje individuálne rozhodnutie Róberta Krajmera“. „Zároveň považujem za dôležité požadovať, aby po vecnom a dôkaznom odstránení akýchkoľvek pochybností ohľadom jeho osoby, bol spoločensky a profesionálne rehabilitovaný,“ uviedol.
„Intenzívny mediálny tlak smerujúci k osobe Róberta Krajmera nemôžem vnímať inak ako bezprecedentné zasahovanie do nezávislosti PZ, ktoré nemôže byť zo strany príslušníkov PZ akceptované,“ doplnil Hraško. Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) bol o rozhodnutí Krajmera informovaný ešte 27. marca.
Krajmer sa objavil na mieste činu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podľa opozície tam nemal čo robiť. Drucker neskôr vysvetlil, že na miesto činu Krajmera poslal šéf NAKA Hraško, „lebo v čase po niekoľkých hodinách od nahlásenia vraždy vedeli policajti z médií, o koho ide a na akom článku zhruba Ján Kuciak pracoval“. V médiách sa o Krajmerovi objavili aj informácie o rôznych prepojeniach.
Foto: ilustračné