Rastislav Búgel Správy

Riziko pošmyknutia sa v horskom teréne: Aktuálne je vyššie ako hrozba pádu lavín

V horských polohách došlo k stabilizácii a spevneniu snehovej pokrývky, na väčšine miest prevláda malé lavínové nebezpečenstvo.

Ilustračný obrázok k článku Riziko pošmyknutia sa v horskom teréne: Aktuálne je vyššie ako hrozba pádu lavín
Zdroj: TASR

Momentálne je podľa horských záchranárov vyššie riziko pošmyknutia sa na tvrdom zľadovatenom teréne ako nebezpečenstvo lavínových zosuvov.

Za posledných 24 hodín napadlo do troch centimetrov nového snehu vo forme poprašku, a to najmä v najvyšších polohách Tatier. „Sporadicky sa môžu vyskytovať malé snehové vankúše. Na veľmi strmých svahoch je ich odtrhnutie možné pri veľkom dodatočnom zaťažení,“ priblížil Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Teploty na horách sa ráno pohybovali od mínus päť stupňov do plus jedného stupňa Celzia, pričom bolo bezvetrie a slabý až mierny vietor severných smerov fúkal prevažne len na hrebeňoch. Podľa Biskupiča sa vplyvom predchádzajúceho oteplenia a postupného ochladzovania na povrchu snehu vytvorila tvrdá, prevažne nosná firnová kôra. „Na nej sa nachádza snehová vrstva, ktorá je v stredných polohách vlhká, vyššie je nový sneh suchý a sypký,“ uzavrel.

Foto: ilustračné

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM