Ilustračný obrázok k článku Takto prebiehala revolúcia v Bystrici: Zlomové okamihy Novembra 89 deň po dni
10
Galéria
Foto: Viliam Béreš

Takto prebiehala revolúcia v Bystrici: Zlomové okamihy Novembra 89 deň po dni

V týchto dňoch si pripomíname veľkú zmenu nielen v životoch Bystričanov. Novembrová revolúcia v roku 1989 naplno zasiahla aj naše mesto. Prinášame vám prehľad jej kľúčových okamihov v Banskej Bystrici.

Jakub Forgács Regióny
Jakub Forgács Regióny

Takto prebiehala revolúcia v Bystrici: Zlomové okamihy Novembra 89 deň po dni

V týchto dňoch si pripomíname veľkú zmenu nielen v životoch Bystričanov. Novembrová revolúcia v roku 1989 naplno zasiahla aj naše mesto. Prinášame vám prehľad jej kľúčových okamihov v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Takto prebiehala revolúcia v Bystrici: Zlomové okamihy Novembra 89 deň po dni
10
Galéria
Foto: Viliam Béreš

Nežná revolúcia v Banskej Bystrici nevypukla 17. novembra ako v Prahe či iných mestách, kde sa štrngalo kľúčmi, no napriek tomu k nám predsa dorazila. Prečítajte si, ako prebiehala, od prvých náznakov revolúcie, až po živú reťaz, ktorá spojila Banskú Bystrici a Zvolen, ako ich zapísal Ján Žilka.

 • 21.11. 1989 – Po výzve pražských vysokoškolákov na štrajk sa v utorok zišli na Pedagogickej fakulte študenti banskobystrických vysokých škôl. Vypočuli si výzvu pražských vysokoškolákov, ku ktorej sa jednoznačne pridali. Zvolili si štrajkový výbor. Poobede na Námestí Národného povstania prečítal člen štrajkového výboru Daniel Obrcian vyhlásenie banskobystrických vysokoškolákov k pražským udalostiam.
 • 22.11. – Na Pedagogickej fakulte diskutovali medzi sebou študenti a vedenie fakúlt. K požiadavke vyšetriť zásah v Prahe pridali požiadavku politických zmien v ČSSR. Na popoludňajšom mítingu na Námestí Národného povstania sa pridali k vysokoškolákom aj gymnáziá.
 • 23.11. – Študenti vysokých škôl navštevovali počas dňa stredné školy, kde vysvetľovali študentom a pedagógom vlastné zámery. Na akademickej pôde prebiehali dialógy študentov so zástupcami štátnych orgánov, KSČ a Socialistického zväzu mládeže. Medzi študentov prišiel hudobník Vladimír Merta z Prahy. Vedecké rady fakúlt a Socialistického zväzu mládeže sa stotožnili s požiadavkou študentov na prešetrenie zásahu 17.11. a dialóg. Vyslovili však nesúhlas s generálnym štrajkom.
 • 24.11. – Pred budovou Pedagogickej fakulty zorganizovali študenti stretnutie, na ktorom očakávali výsledky mimoriadneho zasadania Ústredného výboru KSČ. Demisiu predsedníctva na čele s Milošom Jakešom prijali so zadosťučinením.
 • 25.11. – Na Námestí SNP sa konal veľký verejný míting študentov a občanov. V aule Pedagogickej fakulty na stretnutí študentov s občanmi mesta žiadala väčšina diskutujúcich odstúpenie vedenia štátu, slobodné voľby, pravdivú informovanosť v masmédiách a slobodu vyjadrovania. Viacerí upozorňovali na hrozivý stav ekonomiky, životného prostredia, kultúry a školstva. Podujatie sa konalo pod patronátom konštitujúceho sa Občianskeho fóra Banskej Bystrice.
 • 26.11. – Banskobystrické Občianske fórum zorganizovalo na Námestí SNP manifestáciu na podporu požiadaviek Občianskeho fóra a študentov a vyzvalo pracujúcich ku generálnemu štrajku.
 • 27.11. – Generálny štrajk na podporu spravodlivých požiadaviek vysokoškolákov a občianskych iniciatív vyjadril aj v Banskej Bystrici masový míting na Námestí SNP, ktorého sa zúčastnili tisíce ľudí.
 • 28.11. – Na Pedagogickej fakulte a Fakulte ekonomiky služieb a cestovného ruchu pokračovali dialógy študentov s pracujúcimi a s predstaviteľmi straníckych a štátnych orgánov. V popoludňajších smenách pomáhali študenti bezplatnou výpomocou dohnať zameškané úlohy. Desiatky ich darovali krv. V závodoch a inštitúciách mesta organizujú vznikajúce občianske fóra otvorené dialógy pracujúcich s vedením a zástupcami straníckych a štátnych orgánov. Všade zaznieva požiadavka zrušenie vedúcej úlohy KSČ v spoločnosti a slobodných volieb. Pravidlom sa stali verejné dialógy v Dome kultúry ROH a Divadla Jozefa Gregora Tajovského.
 • 29.11. – Uskutočnilo sa stretnutie zástupcov Občianskeho fóra s predstaviteľmi orgánov mesta a KSČ. Stovky študentov pomáhali ako bezplatní brigádnici v závodoch mesta a okolia. Mnoho študentov darovalo krv. Takouto aktívnou formou pokračujú v štrajku.
 • 30.11. – Uskutočnili sa stretnutia pedagógov a študentov Pedagogickej fakulty na tému aktuálnej politickej situácie a ďalšieho priebehu vyučovacieho procesu. Založili Demokratické fórum komunistov.
 • 1.12. – Na Námestí SNP sa uskutočnila manifestácia vysokoškolákov a občanov. Študenti vzhľadom na nesplnenie požiadaviek – odhalenie a potrestanie brutálneho zákroku a vypísanie slobodných volieb – vyhlásili pokračovanie svojho štrajku. Zdôraznili požiadavku odstúpenie aparátu SKV KSS vzhľadom na zrušenie vedúcej úlohy strany. Vysokoškoláci vyzvali stredné školy na manifestačnú podporu.
 • 2.12. – Občianska iniciatíva Verejnosť proti násiliu nastolila verejne otázku využitia zrušenej Krajskej politickej školy pre školské a zdravotnícke potreby.
 • 3.12. – Konalo sa mimoriadne zasadanie Krajského výboru KSS. Nieslo sa v znamení „starých dobrých časov“.
 • 4.12. – Na protest proti zloženiu novej vlády premiéra Adamca sa študenti rozhodli pokračovať v štrajku. Na Pedagogickej fakulte a Fakulte ekonomiky služieb a cestovného ruchu prebiehali otvorené dialógy študentov a pedagógov.
 • 5.12. – Občianska iniciatíva Verejnosť proti násiliu vyzvala verejnosť k podpore študentského hnutia a občianskych iniciatív formou manifestačného spojenia miest Banskej Bystrice a Zvolena v predvečer svetového Dňa ľudských práv 9.12. Na otvorenom dialógu študentov s občanmi mesta v Divadle Jozefa Gregora Tajovského si zúčastnení vymieňali názory na aktuálne politické problémy.
 • 6.12. – Verejnosť sledovala rokovanie o rekonštrukcii vlády medzi Občianskym fórom a premiérom Adamcom. Slovenskom prešiel „vlak nežnej revolúcie“.
 • 7.12. – V krajskom sídle sa uskutočnila demonštrácia občanov na podporu okrajových oblastí kraja, kde dochádzalo stále k utlmovaniu a zastrašovaniu občianskych iniciatív. Zástupca štrajkujúcich študentov vyslovil nespokojnosť s postupom zmien v spoločnosti a neplnením požiadaviek občianskych iniciatív. Predstaviteľ občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu v Banskej Bystrici Ján Katreniak žiadal, aby KSČ uvoľnila svoje objekty a vrátila spoločnosti nakradnutý majetok.
 • 8.12. – Banskobystrickí vysokoškoláci zorganizovali po vzore Bratislavy „vlak nežnej revolúcie“ na trati Banská Bystrica – Brezno – Červená skala. Cieľom podujatia bolo podporiť revolučné hnutie na Horehroní, najmä zlepšiť informovanosť občanov.
 • 9.12. – Mestá Banská Bystrica a Zvolen spojila ľudská reťaz. Jej účastníci tak manifestačne podporili študentské hnutie, občianske iniciatívy Občianske fórum a Verejnosť proti násiliu a pripomenuli si svetový Deň ľudských práv. O deň neskôr menovali v Prahe vládu národného porozumenia.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj zábery z generálneho štrajku na bystrickom Námestí SNP!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Generálny štrajk na banskobystrickom Námesti SNP v novembri 1989
10
Galéria
Foto: Viliam Béreš
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín