Kultúra

Začalo sa nakrúcanie novej vianočnej rozprávky: Pod stromčekom poteší Čarovný kamienok

Počas uplynulého víkendu sa v Mlynskej doline točili prvé zábery tohtoročnej vianočnej rozprávky Čarovný kamienok.

Ilustračný obrázok k článku Začalo sa nakrúcanie novej vianočnej rozprávky: Pod stromčekom poteší Čarovný kamienok
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

„Nakrúcať sa bude aj na Červenom kameni, Kvačianskej doline či v skanzene v Rožnove pod Radhoštěm,“ informovala o tom TASR PR manažérka RTVS Silvia Turnerová.

Humorne ladený príbeh rozpráva o čarovnom kamienku, ktorý plní želania, a sile lásky, ktorá prekoná aj ľudskú chamtivosť. „Čarovný kamienok vnáša do duší a sŕdc nenávisť, zlobu, hašterivosť, ale i lásku, dobro a súcit, podľa toho, čo si ľudská bytosť želá. Verím, že náš detský divák si vyberie iba tie pozitívne stránky, pretože na rozdiel od nás dospelých sú ich duše ešte čisté a nepoškvrnené,“ povedal programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák.

V rozprávke sa diváci môžu tešiť na Kristínu Spáčovú v úlohe grófky Júlie, Jakub Jablonský sa zhostil úlohy mlynára Matúša, Daniel Žulčák sa predstaví ako gróf Henrich. V snímke si zahrajú aj Zuzana Bydžovská, Anna Javorková, Milan Bahúl, Ady Hajdu, Jakub Rybárik, Ivana Wojtylová, Pavel Kríž. „Ady Hajdu v úlohe Bendegúza a Zuzana Bydžovská ako Sebela majú za sebou prvé natáčacie dni. Tie sa uskutočnili v štúdiu v Mlynskej doline, kde filmári postavili interiér strigôňovej chalúpky,“ dodala Turnerová.

Režisérkou televíznej rozprávky je Kristína Herczegová. Námet Čarovného kamienka vznikol podľa nej už pred dvoma rokmi, keď spolu so scenáristkou Naďou Jurkemik začali rozmýšľať o rozprávke, ktorá by prezentovala súčasné témy, ale zároveň by bola pútavá aj pre detského diváka: „Prepojili sme svet ľudí s fantazijným svetom lesných bytostí a spolu s ostatnými kreatívnymi zložkami sa nám podarilo vytvoriť vizuálny model, ktorý, verím, bude pre divákov rovnako zaujímavý ako pre nás tvorcov.“

Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi a Sebele čarovný kamienok, ktorý má moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakajú veľké zmeny.

Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spáčová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a grófka Júlia. Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela?

Rozprávku uvedú na televízne obrazovky počas tohtoročných vianočných sviatkov, RTVS ju pripravuje v koprodukcii s FilmWorx Studios a Českou televíziou.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie