Peter Simon Regióny

Zásadný krok dobšinského vajdu v miestnej osade: Dostal nápad za sto bodov

Rómsky vajda, Marián Bubenčík ukázal, že ak sa chce, tak je možné všetko. Svojej funkcie sa zhostil naplno, o čom presvedčil už niekoľkokrát. Tentoraz však zaviedol nápad pochádzajúci aj z Anglicka.

Ilustračný obrázok k článku Zásadný krok dobšinského vajdu v miestnej osade: Dostal nápad za sto bodov
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

V dnešnej dobe si život bez vody v domácnosti nevie predstaviť nikto z nás. Na osade v Dobšinej to však bola dlhých 13 rokov realita, ktorú zapríčinila časť neplatičov. Pre neuhradené pohľadávky sa v roku 2004 osada poniže mesta Dobšiná ocitla bez vody a jej obyvatelia zostali odkázaní na blízky potôčik klasifikovaný ako úžitkový zdroj vody.

Aj napriek tomu bolo dennou realitou využívanie vody z potoka. Využívali ju obyvatelia osady nielen na pranie, varenie, hygienu, ale aj na bežné pitie. Po dlhých 13-nástich rokoch sa však veci na osade obrátili k lepšiemu.

Ihneď po začatí vykonávania funkcie vajdu mesta Dobšiná, začal Marián Bubenčík hľadať východisko zo zlej situácie, ktorá sa týkala prísunu nezávadnej vody na miestnu osadu. Inicioval stretnutie s primátorom mesta, Jánom Slovákom, kde spoločnými silami našli riešenie vo forme automatu na vodu. Ako uviedol, inšpiroval sa skúsenosťami z Anglicka, kde sú takéto automaty bežnou samozrejmosťou. V slovenskom meradle sa však Dobšiná zaradila medzi prvé lokality na našom území, kde sa obdobný typ automatického systému na vodu dal do prevádzky.

„Stav odpojenia od vody vznikol na osade pre pár neplatičov, ktorí odmietli uhrádzať paušálne zálohy. Je tu dosť ľudí, ktorí vtedy platili a aj teraz sú ochotní platiť a nechceli sme pripustiť to, aby doplácali kolektívne na prehrešky iných. Tento nový automat funguje na princípe čipovej karty. Predíde sa tak neplatičstvu a každý si zaplatí iba to, čo skutočne spotrebuje. Funguje to na princípe kreditu na karte, ako pri mnohých mobilných operátoroch. V začiatku bolo potrebné vykopať od cesty zhruba 70 metrov dlhú časť pre prípojku, do čoho sa zapojili aj obyvatelia osady, čím ihneď dali najavo, že im na tom veľmi záleží,“ povedal Marián Bubenčík.

Ako doplnil, obyvatelia osady si kredit na karte, ktorej vydanie stojí 10 eur dobíjajú priamo u vajdu, ktorý má vo svojej kancelárii špecializovaný software. Za jeden kubík vody osadníci zaplatia 1,50 eur, zväčša je dobíjaná jednorazová suma v hodnote 6 eur.

„Voda je určite to najdôležitejšie, čo človek potrebuje. Som veľmi rád, že sme našli riešenie, ktoré zabezpečuje pitnú vodu a samozrejme bez rizika vytvárania nového dlhu. Ľudia si takto vodu vážia a určite začínajú postupne chápať, že nič nie je zadarmo. Namontovaniu tohto automatu predchádzalo niekoľko jednaní s výrobcom a potom samozrejme s VVS, ktorá nám musela túto prípojku zabezpečiť. Zapojenie, ako aj automatický vodomer financovalo mesto,“ uviedol primátor mesta Ján Slovák.

Zdroj mestodobsina.sk

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM